Bieganie i ból kolana – jak sobie z tym radzić?

Z bólem kolana mają do czynienia nie tylko sportowcy. Nawet amatorskie bieganie wiąże się często z nawracającym problemem. Ból po wysiłku lub w trakcie treningu – dlaczego tak się dzieje i jak przeciwdziałać?

Zbyt duże przeciążenie, a może brak rozgrzewki?

Staw kolanowy może być w pełni sprawny, a ból i tak powraca. To częsta sytuacja, z którą muszą się zmierzyć ludzie prowadzący bardziej aktywny tryb życia. Takie dolegliwości nie są sporadyczne, ale zdarzają się dość często. Ból kolana w trakcie treningu to bardzo nieprzyjemne uczucie. Trening jest mniej przyjemny i na pewno nie można uzyskać dobrego czasu. Co może być źródłem tego dyskomfortu? Najczęściej ból wynika z braku rozgrzewki, bądź potraktowania jej po macoszemu. Przyczyna może być także zupełnie odwrotna. Zbyt intensywne rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem może również wiązać się ze sporym bólem. Na problemy ze stawem kolanowym można się narazić także przez bieganie po twardej powierzchni (szczególnie w nieodpowiednim obuwiu) oraz nieumiejętną techniką. O kontuzje nietrudno także wtedy, niekiedy przecenia się swoje możliwości. Zbyt szybkie przechodzenie na kolejny poziom zaawansowania jest bardzo ryzykowne.

Ćwiczyć, czy nie ćwiczyć? Stabilizator na kolano idealny na trening!

Ćwiczenie, a szczególnie bieganie z bolącym kolanem dla wielu osób nie stanowi problemu. Oczywiście nie można sobie pozwolić na forsowanie, jeśli staw kolanowy jest mocno uszkodzony czy znacznie opuchnięty. W większości przypadków ból wiąże się z małymi kontuzjami, bądź przeciążeniem. W takich sytuacjach można śmiało zorganizować trening. Wystarczy założyć mocny ściągacz uciskowy lub lekki stabilizator na kolano. Tego typu środki zaradcze używane są także profilaktycznie. Jeśli ktoś ma świadomość, że jego stały kolanowe są słabe, powinien pomyśleć o zabezpieczeniu. Warto stosować stabilizator na kolano w trakcie intensywniejszych treningów. Dzięki takiej ochronie staw utrzymany jest w jednej pozycji. Odciąża też mięśnie i stawy oraz wymusza przyjęcie anatomicznej pozycji ścięgien i więzadeł.

Gdzie kupować tego typu produkty? Najlepiej w sklepach medycznych i aptekach. Czasami też stabilizator na kolano można kupić w sklepie sportowym. Przed zakupem trzeba jednak dobrze się zapoznać z rodzajami stabilizatorów i opasek, aby wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Jeden uraz będzie wymagał zastosowania lżejszego ucisku, a inny mocniejszego.

Oprócz stosowania stabilizatorów na kolano trzeba też mieć na uwadze inne czynności profilaktyczne. Odpowiednia dieta, suplementacja, mądre planowanie treningów, czasami rehabilitacja czy farmakologia.

ds_admin

Next Post

Suche i zniszczone włosy - jak o nie dbać i jakie kosmetyki stosować?

czw. maj 21 , 2020
Przesuszone i łamliwe włosy to duży problem. Najczęściej wynika on z nieodpowiedniej pielęgnacji, ale może mieć też podłoże genetyczne. Bez stosowania odpowiednich kosmetyków kondycja suchych włosów będzie się niestety pogarszać. Dlaczego mam suche włosy? Jeśli zauważysz, że twoje włosy stały się bardziej suche niż dotychczas, to czas na zmiany. Najczęściej […]