Ogród zimowy na balkonie lub tarasie – jak go zrobić?

Własny ogród zimowy jest czymś, z czego właściciel może czuć się dumny. Jest to pomieszczenie, w którym można oddać się odrobinie relaksu lub zadbać o najróżniejsze rośliny w ciągu całego roku. Czy można mieć ogród zimowy na balkonie w bloku? Jak go założyć?

Czy ogrzewanie w ogrodzie zimowym na tarasie jest konieczne?

Ogród zimowy pełni rolę buforu i sprzyja mniejszym stratom ciepła w domu. Sama oranżeria jednak traci temperaturę w dość łatwy sposób – około cztery razy szybciej niż w przypadku pomieszczeń ograniczonych ogrzewanymi ścianami. Decydując się na ogrzewanie tarasu, temperatura na nim może wynieść jedynie około 5 stopni Celsjusza więcej niż na zewnątrz, a ogrzewanie go zimą wiąże się z dużym kosztem. Warto wziąć pod uwagę niestandardowe, najnowocześniejsze metody ogrzewania tej przestrzeni, takie jak ogrzewanie podłogowe lub kanałowe czy elektryczne grzejniki panelowe.

Jakie są zalety ogrodu zimowego?

Własna oranżeria jest świetnym sposobem na zwiększenie domowej powierzchni użytkowej. Zakłada się ją przede wszystkim po to, aby pozwolić sobie na hodowanie ciepłolubnych roślin, które w naszym klimacie by się nie przyjęły. Taka forma zabudowania tarasu czy balkonu nada mieszkaniu wyjątkowy nastrój. Ogród zimowy, wbrew nazwie, jest tak naprawdę całoroczny. Dzięki dobrej aranżacji można uczynić go niezwykle reprezentacyjnym i efektownym miejscem. Ogród zimowy wykazuje również całkiem praktyczne zalety – poprawia mikroklimat i bilans cieplny w domu czy mieszkaniu.

Zbudowanie balkonu pod ogród zimowy może mieć także znaczenie w przypadku mieszkania w bloku. Na wyższych kondygnacjach zapobiega spadaniu z balkonu różnych przedmiotów (np. doniczki z kwiatem), na niższych – stanowi ochronę przed kradzieżą. Mieszkając przy ruchliwej ulicy, taka zabudowa pomoże znacznie zmniejszyć poziom hałasu dobiegającego do mieszkania.

Jakie są wady ogrodu zimowego?

Ogród zimowy jest nie tylko przywilejem odpoczynku w zacisznym, bogatym w zieleń miejscu nawet w środku zimy. Jego wybudowanie wiąże się z wydatkami (jak i pewnymi formalnościami), a utrzymanie będzie wymagać sporo pracy i uwagi. Rośliny, zwłaszcza te egzotyczne, wymagają nieustannej pielęgnacji, w związku z czym ogród zimowy z pewnością nie jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują lub nie przepadają za tego typu aktywnością.

Ogród zimowy na balkonie lub tarasie – od czego zacząć?

Budując ogród zimowy, należy wszystko dokładnie zaplanować – takie postępowanie pomoże uniknąć błędów, które mogą później być dość mocno odczuwalne w portfelu. Przede wszystkim warto pamiętać, iż oranżeria przyniesie najwięcej satysfakcji, gdy umiejscowiona będzie na południowej lub wschodniej, ewentualnie zachodniej stronie, aby rośliny mogły dostać odpowiednią ilość światła słonecznego (strona północna jest najmniej korzystna pod tym względem. Poza tym zależy od typu dysponowanej nieruchomości oraz ewentualnego rozmiaru ogrodu zimowego.

Jak wyglądają formalności związane z budową ogrodu zimowego na tarasie?

W przypadku ogrodu zimowego na tarasie przy domu projektant ma szerokie pole do popisu. Choć powierzchnia nie przekroczy 25m2, formalności ograniczą się jedynie do założenia w starostwie powiatowym wniosku dotyczącego zamiaru podjęcia takiej budowy. W dokumencie powinny znaleźć się takie informacje, jak rodzaj, sposób i zakres wykonywania robót, jak i termin ich rozpoczęcia. W przypadku gdy starostwo nie wniesie sprzeciwu, możliwe staje się rozpoczęcie prac najwcześniej po 30 dniach od złożenia pisma, a najpóźniej po upływie dwóch lat od daty zgłoszonej we wniosku rozpoczęcia prac.

Co warto wiedzieć, budując swój zimowy ogród na balkonie?

W przypadku ogrodu zimowego na balkonie sytuacja nieco się komplikuje. Poza kwestią rozmiaru głównym problemem może okazać się uzyskanie zgody na budowę od wspólnoty czy spółdzielni. W niektórych z nich balkony są wyłączone z własności mieszkania – a więc jego właściciel nie może według własnego uznania swobodnie ingerować w jego wygląd czy konstrukcję. Gdy zabudowa, nie zmieni znacząco wyglądu ani bryły budynku, istnieją szanse na uzyskanie zgody. W przeciwnym wypadku należy zrezygnować z budowy ogrodu zimowego.

ds_admin

Next Post

Jak przystosować firmę do potrzeb pracowników niepełnosprawnych?

czw. sie 27 , 2020
  Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej ma swoje plusy, szczególnie te finansowe dla pracodawcy, jednak na początku wymaga nieco wysiłku. Po pierwsze trzeba przystosować firmę do potrzeb takiego pracownika. Dużo zależy od tego, czy ma być jeden, czy mamy zamiar zatrudnić więcej osób z niepełnosprawnością. Tyle ile jest różnych rodzajów niepełnosprawności, tyle […]