Bunt dwulatka – jak zachować zimną krew i nie zwariować?

Bunt dwulatka – jak zachować zimną krew i nie zwariować?

Czy znasz to uczucie kiedy wstajesz rano i nie poznajesz swojego dziecka? Z dnia na dzień milutki, rozdający uśmiechy na lewo i prawo dwulatek – staje się jednym wielkim krzyczącym słowem NIE?!
Nie obawiaj się, nie jesteś sama. Jestem pewna, że każda mama przechodziła przez ten okres. Jest to też ważny sygnał – twoje dziecko dorasta! Uczy się samodzielności. Nie potrafi jeszcze kontrolować swoich emocji, więc najczęściej wyraża ją złością na cały świat- najczęściej to Ty mamo jesteś pod ręką, więc to Tobie dostaję się najbardziej. Dziecko w tym wieku nie potrafi do końca radzić sobie ze swoimi emocjami. Nie wie jak reagować na Twoje nie, więc wybiera najprostszy dla siebie sposób – krzyk. Sprawdza również na ile może sobie pozwolić w ograniczeniach, które mu stawiacie jako rodzice.

Przede wszystkim bądź spokojna – nie odpowiadaj dziecku złością i krzykiem, to jedynie potęguje i przedłuża okres buntu.
Daj mu poczucie bezpieczeństwa i nigdy nie zostawiaj samego w napadach frustracji. Przytul mocno i pokaż, że akceptujesz go takim jakim jest. Wiem, że czasem to ciężkie ale pamiętaj – to minie. Jeśli pokażesz negatywne emocje – zostaną one w Twoim dziecku na długo.
Pozwól mu na samodzielność! Poświęć więcej czasu i pozwól mu samemu zjeść obiad czy założyć buty. Zajmie to może trochę więcej czasu i pewnie będzie więcej sprzątania – jednak satysfakcja dziecka i chwila spokoju jest tego warta 🙂

Pamiętaj, że napady złości, bunt i krzyk w miejscach publicznych – 'bo mamo nie chcesz tego kupić!’ są naturalne – nie przejmuj się wzrokiem gapiów i zachowaj zimną krew. Tak wygląda prawidłowy rozwój dziecka i trzeba przez to przejść. Wiem, że to trudne ale pomóż dziecku przejść przez ten okres jako cierpliwa mama, która go nie ocenia. Jemu bunt minie, a Tobie ta cierpliwość wynagrodzi w późniejszych relacjach.

geeway

Next Post

Uniwersalna maseczka antyoksydacyjna

czw. cze 13 , 2019
W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi z powodu alergii, która uniemożliwia im stosowanie stosowanie popularnych drogeryjnych kosmetyków. Doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystywanie półproduktów do tworzenia własnych mieszanek, które nie będą zawierały konserwantów, ani sztucznych substancji. Na początek warto wypróbować proste przepisy wykorzystujące produkty, które często i tak mamy w domu. Jedną […]