Osoba niepełnosprawna może potrzebować innej osoby, podczas wykonywania codziennych czynności. Tak naprawdę mieszkanie jest miejscem, w którym osoba niepełnosprawna przebywa najwięcej i to właśnie w nim powinna czuć się najbezpieczniej. Poza tym każdy niepełnosprawny dąży do tego, by być samodzielnym.
Jak może sobie pomóc?
Istnieje wiele udogodnień i możliwości, które można zastosować w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej, by mogła żyć sama. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia dysfunkcji. Przedmioty, które ułatwiają codzienną toaletę to uchwyty dla niepełnosprawnych, które montowane są w łazience- pod prysznicem oraz obok miski sedesowej. Poza uchwytami pomocne są siedziska prysznicowe lub wannowe, maty antypoślizgowe, stopnie i podesty. Poza pomocami w łazience bardzo ważne jest przystosowanie każdego pomieszczenia w mieszkaniu, tak aby osoba niepełnosprawna mogła samodzielnie żyć.
Co warto zaplanować w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej?
Gdy niepełnosprawność zmusza do jeżdżenia na wózku, całe mieszkanie powinno być dostosowane w taki sposób, aby ułatwić jej przesiadanie się z wózka na łóżko, czy toaletę. Ważne jest, na jakiej wysokości są zamontowane urządzenia np. umywalka, sedes, blaty kuchenne, szafki oraz wysokość kanapy, łóżka. Do przesiadania się z wózka na sedes i odwrotnie, konieczne są uchwyty dla niepełnosprawnych, które także powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości. Dobrym rozwiązaniem są wysuwane blaty kuchenne, ponieważ osoby na wózku nie mają możliwości podjechać blisko pod tradycyjny blat.
Bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności w mieszkaniu nie powinno być wystających progów ani dywanów, które mogą powodować upadki. W każdym mieszkaniu osoby niepełnosprawnej ruchowo powinny się znaleźć uchwyty dla niepełnosprawnych, które zapewniają bezpieczeństwo podczas codziennej toalety i kąpieli. Można je zamontować w każdym miejscu, w którym istnieje taka potrzeba.