Gdzie wykorzystuje się detektory wielogazowe?

W czasach wysokiego rozwoju technologicznego, w których zaawansowane instalacje są niemal na każdym kroku, powszechnie wykorzystuje się różnego rodzaju detektory, w tym detektor wielogazowy do wykrywania toksycznych lub łatwopalnych gazów. Warto wiedzieć, kto powinien się zaopatrzyć w taki sprzęt.

Gazy są dzisiaj powszechnie używane w wielu instalacjach w domach mieszkalnych, a także w budynkach przemysłowych. Gazy mogą być używane bezpośrednio, ale często wydzielają się jako efekt ubocznych różnych prac. Detektor wielogazowy okazuje się wtedy niezwykle istotnym elementem, który może być wykorzystywany zarówno przez profesjonalne ekipy techniczne, strażaków, pracowników dozoru technicznego lub służby BHP, jak i przez zwykłych użytkowników budynków. Zagrożenie gazami wynika z dwóch stron. Mogą one być toksyczne lub palne i wybuchowe.

Detektor wielogazowy – przed czym może ochronić?

Standardowy sprzęt tego typu wykrywa różnego rodzaju gazy, takie jak na przykład CO lub siarkowodór. Gazy mogą mieć dwojaki wpływ na bezpieczeństwo. Gazy toksyczne, przeważnie ulatniają się z uszkodzonych instalacji, ale często ich występowanie jest w pełni naturalne. Występują na przykład w jaskiniach i grotach. Ich wdychanie może doprowadzić do zawrotów głowy lub nudności, ale w skrajnych przypadkach może także powodować uszkodzenie układu nerwowego, utratę przytomności lub mocne porażenie układu oddechowego. Dotyczy to na przykład siarkowodoru, który detektor wielogazowy powinien wykryć. Innym zagrożeniem są gazy łatwopalne, które mogą doprowadzić do powstania zapłonu lub nawet nagłego wybuchu, jeśli nagromadzą się w pomieszczeniu w odpowiednio dużym stężeniu.

Jak gazy stwarzają niebezpieczeństwo dla ludzi?

Podstawowym zagrożeniem dla ludzi są gazy, które pojawiają się w pomieszczeniu w wyniku uszkodzonych instalacji. Niektóre z nich nie posiadają zapachu, co sprawia, że trudno je zauważyć. Z tego powodu do niektórych gazów, takich jak na przykład gaz sprzedawany w butlach dodaje się specjalne preparaty, które sprawiają, że ulatniający się gaz ma zapach, aby można było szybko reagować, gdy się go wyczuje. Nie zawsze jest jednak taka możliwość. Niektóre z gazów nie mają zapachu, a ich wyczucie jest niemożliwe. Będąc narażonym na wyciek gazu lub na przykład prowadząc działalność związaną z przechowywaniem gazów, warto mieć pod ręką detektor wielogazowy, który skutecznie sprawdzi dokładne stężenie określonych gazów w powietrzu. Jest to istotne, zwłaszcza w przypadku gdy przechowuje się gazy łatwopalne i wybuchowe. Osoby prowadzące działalność z tego zakresu, są także zobligowane prawem, by mieć do dyspozycji odpowiedni sprzęt, który zadba o bezpieczeństwo na obiekcie. Zaopatrując się w taki sprzęt, warto kupować detektor, który pozwala na wykrywanie jak największej ilości gazów, a jego użytkowanie jest możliwe w każdych warunkach, w tym w warunkach dużej wilgotności, co nada mu duże funkcjonalności, zwłaszcza w warunkach przemysłowych.

ds_admin

Next Post

Co zrobić kiedy doskwiera ból w stawach?

wt. lut 25 , 2020
Ból stawów jest częstą i dość powszechną dolegliwością, która może być spowodowana urazem mechanicznym bądź stanem zapalnym (wyróżnia się zapalne oraz niezapalne przyczyny bólu stawów). Objawy mogą zniknąć po kilku dniach, lecz gdy posiada ono znamiona stanu przewlekłego, może być przejawem choroby. Leczenie bólu stawów jest uzależnione od jego przyczyny. […]