Jak chronić oczy dziecka przed infekcjami?

Powieki i rzęs to naturalna bariera ochronna dla oczu. Dzięki mruganiu oczy są odpowiednio nawilżone i nie ma powodu, aby specjalnie o nie dbać. Jednak czasem zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do podrażnień lub infekcji gałki ocznej. Dotyczy to także niemowląt i starszych dzieci.

W jaki sposób chronić oczy dziecka?

Po pierwsze uważać, aby dziecko nie tarło oczu brudnymi rączkami, a poza tym przestrzegać zasad bezpieczeństwa na co dzień. Należy przechowywać środki czystości, proszki, płyny do mycia itp. w taki sposób, by dzieci nie miały do nich dostępu. Poza tym nie pozwalać dziecku bawić się i biegać z ostrymi przedmiotami.

Warto, by pomieszczenie, w którym śpi dziecko było dobrze wywietrzone oraz nawilżone, szczególnie w sezonie grzewczym. Aby uniknąć ryzyka alergii na kurz, najlepiej często sprzątać i pozbywać się kurzu. Ochrona oczu dzieci przed infekcjami polega głównie na przestrzeganiu zasad higieny i bezpieczeństwa.

Jakie infekcje oczu mogą zdarzyć się dzieciom?

Zdarzają się infekcje oczu u niemowląt i dzieci, lecz zwykle nie są zbyt groźne. Może dojść do zapalenia spojówek, które mogą mieć podłoże alergiczne, wirusowe, bakteryjne bądź będące wynikiem urazu. Można zaobserwować zaczerwienienie gałki ocznej, ból, światłowstręt i pieczenie oczu. Pojawia się również wydzielina ropna, szczególnie podczas snu. W pierwszej fazie choroby pomoże sól fizjologiczna do oka, którą należy przemywać oczy. Jeśli nie ma poprawy, konieczna będzie wizyta u okulisty.

Nie zawsze zaczerwienienie oczu i pojawienie się wydzieliny świadczy o zapaleniu spojówek, czasem to łagodny stan zapalny oka, który powinien ustąpić po przemywaniu oka. Do przemywania polecana jest sól fizjologiczna do oka oraz za każdym razem czyste gaziki. W przypadku braku poprawy potrzebne będą specjalne krople, przepisane przez lekarza.

Jęczmień może się pojawić, gdy dziecko pociera oczy brudnymi rękami. Dochodzi do zakażenia bakteryjnego, które objawia się bolesnym zgrubieniem, wypełnionym biało- żółtawą wydzieliną. Taką zmianę zlokalizowaną na powiece należy leczyć ciepłymi kompresami i masażem, a w ostateczności antybiotykiem.

Podczas zabaw nie jednokrotnie może zdarzyć się, że dziecko zabrudzi oko piaskiem, pyłem lub po prostu wpadnie muszka do oka. Wtedy najlepsza będzie sól fizjologiczna do oka, którą wlewamy bezpośrednio na powierzchnię oka. Dzięki temu zanieczyszczenia łatwiej wypłyną z oka. Zaleca się również częste mruganie powiekami.

geeway

Next Post

Co stanowi podstawę każdego makijażu?

wt. gru 10 , 2019
Większość kobiet maluje się przed wyjściem z domu. Makijaż twarzy podkreśla urodę kobiety oraz daje poczucie większej pewności siebie. Jednak makijaż powinien być idealnie wykonany, ponieważ tylko wtedy dodaje urody, a nie jej zabiera. Aby dojść do perfekcji w makijażu, trzeba znać kilka zasad. Podstawa makijażu to piękna i wypoczęta […]