Aby jeść zdrowo i sobie nie zaszkodzić, trzeba wiedzieć, w jaki sposób łączyć produkty spożywcze. Jedną z ważniejszych kwestii w tym kontekście będzie to, czy posiłki powinniśmy na przykład popijać. Łączenie napojów z jedzeniem nie może być chaotyczne. W tej kwestii narosło jednak wiele mitów.
Czy rzeczywiście wszystko wiemy na temat picia i spożywania jedzenia?
Mit, który chyba na dobre utrwalił się w naszym społeczeństwie, mówi, że w trakcie posiłku nie należy pić, ponieważ płyny będą rozcieńczać soki żołądkowe. W ten sposób miałoby być utrudnione trawienie. To także jest dla wielu osób powód, aby nie pić przed jedzeniem lub bezpośrednio po spożyciu jakiegoś posiłku. Jaka jest jednak prawda?
Jeżeli ktoś zaczyna się interesować dietą, to przede wszystkim zastanawia się, czy płyny są wskazane podczas jedzenia i czy rzeczywiście wtedy nie rozrzedzają się enzymy trawienne? To jednak byłaby duża przesada. Specjaliści jasno wskazują, że woda albo inne płyny lub nawet tak dobre wino jak marki Rioja nie będzie powodować, że m.in. kwasy żołądkowe nie dadzą rady strawić pożywienia. Rzeczywiście to rozrzedzenie następuje, ale jest to zjawisko jedynie chwilowe. Wyjaśnienie jest proste. Woda bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Nie istnieją więc żadne dowody, aby płyny zakłócały procesy trawienne.
Czy picie w trakcie jedzenia posiłku ułatwia konsumpcję?
Należy jednak wskazać, że jeżeli podczas posiłków na przykład tych, które mają bardziej stałą konsystencję jak, chociażby kanapki, popijanie znacznie ułatwia przełykanie. Jednocześnie jednak wtedy połykamy większe ilości powietrza, a to może skutkować pojawianiem się wzdęć.
Kolejną ważną kwestią jest to, czy rzeczywiście kwaśne napoje i alkohol będą wysuszać jamę ustną, a więc zaburzać produkcję śliny. Naturalnie już w ustach właśnie zaczyna się proces trawienny i tam rozdrabniany jest pokarm. Warto pamiętać, że mocne alkohole rzeczywiście powodują, że przepływ śliny zmniejsza się mniej więcej o 15%. Proces ten jednak nie dotyczy trunków procentowych takich jak wino Rioja. Piwo także nie zaburzy przepływu śliny.
Kwaśne napoje oraz wino Rioja zwiększają wydzielanie śliny?
Jeżeli ktoś lubi spożywać posiłki w towarzystwie kwaśnych napojów takich na przykład jak soki cytrynowe i pomarańczowe lub wino, to może liczyć wręcz na poprawę procesów trawiennych. Napoje takie zwiększają wydzielanie śliny. Oczywiście z niczym nie można przesadzać i należy racjonalnie postępować z ilością wypijanych płynów. Szczególnie będzie to dotyczyć napojów alkoholowych.