Jak przystosować firmę do potrzeb pracowników niepełnosprawnych?

 

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej ma swoje plusy, szczególnie te finansowe dla pracodawcy, jednak na początku wymaga nieco wysiłku. Po pierwsze trzeba przystosować firmę do potrzeb takiego pracownika. Dużo zależy od tego, czy ma być jeden, czy mamy zamiar zatrudnić więcej osób z niepełnosprawnością.

Tyle ile jest różnych rodzajów niepełnosprawności, tyle różnych potrzeb może mieć pracownik. Dlatego podstawą jest rozpoznanie ich tak, aby nie wywracać do góry nogami całego biura niepotrzebnie. Pamiętajmy, że stanowisko pracy to jedno, ale taka osoba musi mieć możliwość skorzystania z łazienki, pokoju socjalnego i musi się do tej pracy przede wszystkim dostać.

Stanowisko pracy

Właściwe miejsce wykonywania swoich obowiązków musi być wygodne dla pracownika z niepełnosprawnością i umożliwiać wykonywanie wymaganych czynności bez pomocy osób trzecich. Dostosowanie takiego stanowiska może obejmować zakup odpowiedniego oprogramowania dla osób niesłyszących, czy niewidomych i niedowidzących, kupno odpowiednich urządzeń dla osób z niedowładem itp. Stanowiska pracy to ważne, ale nie jedyne pomieszczenia wymagające adaptacji. Przystosowanie stanowiska pracy obejmuje nie tylko remont czy zakup odpowiednich sprzętów. To także dopasowanie obowiązków i zakresu prac do samej niepełnosprawności czy li np. osoby niepełnosprawne intelektualnie mogą otrzymać proste prace manualne w miejscach, gdzie nie ma tłoku i panuje spokojna atmosfera.

Łazienka, pokój socjalny w firmie

Jeśli mamy zamiar zatrudniać osoby niepełnosprawne, musimy pomyśleć, aby przystosować do ich potrzeb nie tylko stanowisko pracy, ale także miejsca, z których będą korzystać. Łazienka i pokój socjalny również muszą być dostępne dla pracownika z niepełnosprawnością. Przede wszystkim należy zastanowić się jakie bariery musimy zlikwidować. Inaczej będziemy dostosowywać biuro do osoby poruszającej się na wózku, a inaczej do niedosłyszącej. W pierwszym przypadku należy zadbać, aby łazienka była odpowiednio duża, drzwi były szerokie, a w odpowiednich miejscach zamocowane były odpowiednie uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych. Ważna jest także wysokość, na której zamontowana jest muszla klozetowa, a także umywalka. W pomieszczeniu socjalnym stół, zlew, lodówka, mikrofala powinny być dostępne dla pracownika z niepełnosprawnością tak, aby nie musiał prosić o pomoc kolegów z pracy.

Droga do pracy

Aby pracować trzeba się do miejsca pracy najpierw dostać. Wydaje się to proste jednak nie dla osoby z ograniczeniami takimi jak poruszanie się na wózku czy problemy z chodzeniem. W miejscu, do którego przychodzą osoby z niepełnosprawnością, powinny być zamontowane podjazdy dla wózków inwalidzkich i windy, o ile mamy do czynienia z piętrowym budynkiem. Niekiedy ograniczenia architektoniczne są nie do przeskoczenia, dlatego wybierając miejsce na biuro czy inny zakład pracy warto przewidzieć takie sytuacje i wybierać pomieszczenia na parterze lub wyposażone już w windy.

Skąd wziąć pieniądze na uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych

Pracodawca nie musi pokrywać kosztów przystosowania stanowiska pracy z własnych środków. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania z PFRON, po złożeniu odpowiednich wniosków najczęściej w powiatowym Urzędzie Pracy. Refundacji podlegają tylko te zmiany, które są ściśle związane z niepełnosprawnością danego pracownika, dlatego dostaniemy zwrot za uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych, jednak nie otrzymamy pieniędzy na wygodne krzesło do komputera, które mogłoby być również używane przez osobę zdrową.

admin

Next Post

Jak zaprojektować kuchnię?

czw. sie 27 , 2020
Kuchnia w naszym domu musi być ultra funkcjonalna a do tego ładnie urządzona – tylko wtedy będzie się w niej dobrze gotowało, a także spożywało przygotowane posiłki. Zanim taką kuchnię zaczniemy urządzać, lepiej jest wziąć kartkę papieru i ją zaprojektować lub poprosić o to fachowca. Każdy, kto ma za sobą […]