Jak zadbać o prawidłową pracę układu krążenia?

Otyłość, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, a także brak aktywności fizycznej powodują poważne konsekwencje zdrowotne. Funkcjonowanie układu krążenia jest wtedy zaburzone, a to może powodować zakrzepy, zatory, zawał serca lub udar mózgu.

Jak dbać o układ krążenia?

Profilaktyka chorób układu krążenia polega przede wszystkim na zdrowym stylu życia. To właśnie nawyk zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, przynajmniej 3 razy w tygodniu może uchronić przed zawałem serca, czy udarem. Osoby mało aktywne fizycznie są dwa razy bardziej narażone na choroby serca. Najbardziej wskazane są ćwiczenia aerobowe np. marsz, bieganie, jazda na rowerze, pływanie.

Jeśli chodzi o dietę, to powinna być złożona z produktów takich jak: świeże lub gotowane na parze warzywa, maliny, truskawki, suszone śliwki, rodzynki, produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, czyli tłuste ryby, oliwa z oliwek, chude wędliny i mięso. Zaleca się zrezygnować z czarnej herbaty na rzecz zielonej, a poza tym zamienić pieczywo pszenne na takie z mąki z pełnego przemiału, makarony razowe, brązowy ryż i płatki owsiane. Tego rodzaju zboża charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, a właśnie takie produkty należy spożywać, aby uchronić się od chorób układu krążenia.

Jakie jeszcze substancje powinny być zawarte w diecie?

Bardzo ważny jest błonnik pokarmowy, który jest ważny przy zaburzeniach gospodarki lipidowej. Wpływa on m.in. na obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego. Błonnik jest zawarty w owocach, warzywach, otrębach i suchych nasionach roślin strączkowych. Dieta powinna zawierać również selen podawany z koenzymem Q10 oraz witaminą E, chroni serce przed toksynami. Magnez i czosnek zapobiegają chorobom serca, miażdżycy. Niezbędny jest również likopen, czyli antyutleniacz, a także flawonoidy- sprzyjające rozszerzaniu naczyń krwionośnych.

Badania naukowe wykazały, że arginina zmniejsza lepkość płytek krwi oraz uczestniczy w naprawie uszkodzonych komórek naczyń krwionośnych. Poza tym jest niezbędnym substratem w syntezie tlenku azotu, który powiększa światła naczyń krwionośnych, a zarazem zapobiega miażdżycy i chorobie wieńcowej. Arginina występuje w wielu produktach spożywczych, a najlepsze jej źródła to jaja, mięso i mleko. Znajduje się również w orzechach i nasionach. Warto wiedzieć, że arginina może być przyjmowana w postaci suplementu diety, jednak tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem i uwzględnieniem ewentualnych przeciwwskazań.

geeway

Next Post

Jak chronić oczy dziecka przed infekcjami?

śr. gru 4 , 2019
Powieki i rzęs to naturalna bariera ochronna dla oczu. Dzięki mruganiu oczy są odpowiednio nawilżone i nie ma powodu, aby specjalnie o nie dbać. Jednak czasem zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do podrażnień lub infekcji gałki ocznej. Dotyczy to także niemowląt i starszych dzieci. W jaki sposób chronić oczy […]