Jak zwalniać pracowników w czasie pandemii?

Pandemia koronawirusa niewątpliwie spowodowała kryzys na wielu płaszczyznach naszego życia. Jedną z najbardziej dotkniętych przestrzeni wciąż pozostaje sfera pracownicza. Przedsiębiorcy zmuszeni są do niezatrudniania nowych osób albo nawet do redukcji etatów poprzez zwalnianie pracowników.

Czy warto zwalniać pracowników podczas pandemii?

Przedsiębiorca powinien samodzielnie przeanalizować, co najbardziej opłaca mu się zrobić w trakcie kryzysu. Dla jednego będzie to utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia, dla innego redukcja etatów i skorzystanie z pomocy państwa. Rząd oferuje różnego rodzaju rozwiązania, które mają wspomóc pracodawców w tym trudnym dla nich czasie. Jedną z opcji jest skorzystanie przez przedsiębiorcę zatrudniającego pracowników z tak zwanego przestoju. Zamiast zwalniać może więc skierować osobę zatrudnioną na przestój – wówczas nie jest ona zwolniona, realnie nie wykonuje swoich obowiązków, jednak otrzymuje część swojego wynagrodzenia, cały czas pozostając w gotowości do pracy. Jako pracodawca warto pamiętać, że można pracownika zwolnić w trakcie pandemii, jednak nie można każdego rozwiązania umowy o pracę uzasadniać koronawirusem. Powodem, dla którego można zwolnić pracownika nie jest sama pandemia, ale ewentualnie jej efekty i skutki dla danego przedsiębiorstwa, które należy konkretnie wykazać.

Zwolnienie z pracy w czasie pandemii – pomoc prawna

Ogólne stwierdzenie, że przyczyną zwolnienia jest koronawirus, nie jest dopuszczalne i może być poczytane za naruszenie przepisów prawa pracy, a to może doprowadzić do pociągnięcia pracodawcy do odpowiedzialności. Jak wspomniano wyżej, pracownik może zakwestionować powód, dla którego został zwolniony z pracy. Wówczas sprawa może stanąć nawet przed sądem. W takich sytuacjach lepiej nie działać na własną rękę i jako pracodawca skorzystać z pomocy usługodawców świadczących porady prawne Łódź, Warszawa czy Wrocław to duże miasta, w których bez problemu znajdziemy wielu specjalistów z zakresu prawa pracy. Dzięki fachowej pomocy prawnej będziemy spokojni o merytoryczne, jak i techniczne przygotowanie naszej sprawy.

ds_admin

Next Post

Karnozyna w treningu sportowców

sob. maj 1 , 2021
Osobom, które na co dzień uprawiają sport zależy na tym, aby poprawiać swoją wydolność. Często duża intensywność treningu sprawia, że nie mamy siły na to, aby kontynuować aktywny tryb życia następnego dnia. Co zrobić, aby poprawić wydolność swojego organizmu podczas wzmożonego wysiłku fizycznego? Karnozyna – czy pomaga sportowcom? Karnozyna jest […]
karnozyna