Jakie sposoby na refluks?

Refluks przełykowo-żołądkowy to schorzenie dotykające sporą część populacji. Jest bardzo nieprzyjemne i często trudne do wyleczenia. Cofanie się treści żołądkowej do przełyku na skutek zapalenia śluzówki powoduje m.in. zgagę, która nie jest często kojarzona z refluksem.

Skąd się to bierze?

Refluks ma różne podłoże, m.in. genetyczne, ale też pojawia się po stosowaniu nieodpowiedniej diety. Tak naprawdę z medycznego punktu widzenia do schorzenia dochodzi wtedy, gdy źle funkcjonują mięśnie dolnego zwieracza przełyku. Do ich dysfunkcji może dojść np. pod wpływem wydzielania się hormonów powstałych pd wpływem jedzenia słodyczy i tłustych potraw. Na refluks narażone są szczególnie kobiety w ciąży i ludzie mający problemy z nadwagą, ponieważ pojawia się u nich mocny ucisk na żołądek, co skutkuje nadmiernym otwieraniem się światła przełyku. Szczególną ostrożność muszą zachować także cukrzycy oraz osoby nadużywające alkohol i nikotynę, ale też pijący dużo herbaty i kawy. Te używki mogą drażnić błonę śluzową przełyku i prowadzić do wstania schorzenia.

Objawy refluksu żołądkowego-przełykowe

Oprócz kwaśnego odbijania się, czyli popularnej zgagi, często pojawia się pieczenie w przełyku oraz na wysokości mostka. Oprócz tego chorzy odczuwają kwaśny posmak w ustach i puste odbijanie, może pojawić się też suchy kaszel, chrypka i ból w nadbrzuszu. Trzeba wiedzieć, że objawy nasilają się w pozycji leżącej i podczas schylania, oraz oczywiście po zjedzeniu posiłku. Nie zawsze jednak takie objawy świadczą o refluksie, ponieważ mogą wskazywać jedynie na niestrawność, bądź problemy alergiczne. Warto obserwować swój organizm, bo może czasem jemy coś, co nam nie służy i powoduje nieprzyjemne dolegliwości bólowe i zgagę.

Jak leczyć refluks?

Chorzy sięgają m.in. po preparaty z grupy inhibitorów pompy protonowej, czyli zobojętniające sok żołądkowy, np. Controloc 20, Palmazol czy Ortanol max.  Niektóre  z nich zawierają hormon pontoprazol,  którego zadanie polega na blokowaniefzma

 enzymu w ściance żołądka. Dzięki nim zmniejsza się kwasowość żołądka, a to wpływa na poprawę samopoczucia chorego. Oprócz zażywania  farmaceutyków należy zachowywać odpowiednią dietę kwasowo-zasadową, która poprawi jakość życia chorego. Na pewno nie mogą to być potrawy kwaśne, tłuste ani słodycze. Stawiamy natomiast na warzywa (np. marchew czy cukinia) gotowane  na parze i takie owoce jak banany czy brzoskwinie. Zdecydowanie odpadają takie produkty jak cebula, ogórki, pomidory, przetwory mleczne, czekolada, kofeina, napoje słodzone i gazowane, orzechy.

Oczywiście trzeba udać się na badania, które potwierdzą, bądź wykluczą refluks. Być może to nawracające problemy gastryczne, alergie pokarmowe albo inne schorzenia, które powinny być inaczej leczone.

geeway

Next Post

Jak mężczyźni powinni dbać o siebie?

czw. lis 7 , 2019
Niektórzy mężczyźni wychodzą z założenia (oczywiście błędnego), że nie są im potrzebne żadne kosmetyki pielęgnacyjne oprócz kremu po goleniu. Jest to duży błąd, bo w przypadku nieużywania żadnych preparatów skóra szybciej się starzeje i traci swój blask. Jakie kosmetyki da mężczyzn? Wiadomo, że skóra męska jest o wiele grubsza od […]