Refluks przełykowo-żołądkowy to schorzenie dotykające sporą część populacji. Jest bardzo nieprzyjemne i często trudne do wyleczenia. Cofanie się treści żołądkowej do przełyku na skutek zapalenia śluzówki powoduje m.in. zgagę, która nie jest często kojarzona z refluksem.
Skąd się to bierze?
Refluks ma różne podłoże, m.in. genetyczne, ale też pojawia się po stosowaniu nieodpowiedniej diety. Tak naprawdę z medycznego punktu widzenia do schorzenia dochodzi wtedy, gdy źle funkcjonują mięśnie dolnego zwieracza przełyku. Do ich dysfunkcji może dojść np. pod wpływem wydzielania się hormonów powstałych pd wpływem jedzenia słodyczy i tłustych potraw. Na refluks narażone są szczególnie kobiety w ciąży i ludzie mający problemy z nadwagą, ponieważ pojawia się u nich mocny ucisk na żołądek, co skutkuje nadmiernym otwieraniem się światła przełyku. Szczególną ostrożność muszą zachować także cukrzycy oraz osoby nadużywające alkohol i nikotynę, ale też pijący dużo herbaty i kawy. Te używki mogą drażnić błonę śluzową przełyku i prowadzić do wstania schorzenia.
Objawy refluksu żołądkowego-przełykowe
Oprócz kwaśnego odbijania się, czyli popularnej zgagi, często pojawia się pieczenie w przełyku oraz na wysokości mostka. Oprócz tego chorzy odczuwają kwaśny posmak w ustach i puste odbijanie, może pojawić się też suchy kaszel, chrypka i ból w nadbrzuszu. Trzeba wiedzieć, że objawy nasilają się w pozycji leżącej i podczas schylania, oraz oczywiście po zjedzeniu posiłku. Nie zawsze jednak takie objawy świadczą o refluksie, ponieważ mogą wskazywać jedynie na niestrawność, bądź problemy alergiczne. Warto obserwować swój organizm, bo może czasem jemy coś, co nam nie służy i powoduje nieprzyjemne dolegliwości bólowe i zgagę.
Jak leczyć refluks?
Chorzy sięgają m.in. po preparaty z grupy inhibitorów pompy protonowej, czyli zobojętniające sok żołądkowy, np. Controloc 20, Palmazol czy Ortanol max. Niektóre z nich zawierają hormon pontoprazol, którego zadanie polega na blokowaniefzma
enzymu w ściance żołądka. Dzięki nim zmniejsza się kwasowość żołądka, a to wpływa na poprawę samopoczucia chorego. Oprócz zażywania farmaceutyków należy zachowywać odpowiednią dietę kwasowo-zasadową, która poprawi jakość życia chorego. Na pewno nie mogą to być potrawy kwaśne, tłuste ani słodycze. Stawiamy natomiast na warzywa (np. marchew czy cukinia) gotowane na parze i takie owoce jak banany czy brzoskwinie. Zdecydowanie odpadają takie produkty jak cebula, ogórki, pomidory, przetwory mleczne, czekolada, kofeina, napoje słodzone i gazowane, orzechy.
Oczywiście trzeba udać się na badania, które potwierdzą, bądź wykluczą refluks. Być może to nawracające problemy gastryczne, alergie pokarmowe albo inne schorzenia, które powinny być inaczej leczone.