Kosmetyki z brzozy w codziennej pielęgnacji skóry i włosów

Brzoza to nie tylko jedno z częściej spotykanych drzew. O również roślina o bardzo silnych właściwościach leczniczych, które były znane już w średniowieczu. Jak wykorzystuje się ją obecnie i na co możemy liczyć korzystając z kosmetyków z wyciągiem brzozowym?

Co w brzozie jest tak cenne?

Brzoza zawiera bardzo dużo związków aktywnych. W jej soku znajdziemy potas, magnez, fosfor, żelazo, wiele witamin i garbników. Najcenniejszy jest sok z brzozy zbierany z jej pnia bardzo wczesną wiosną, ale jej inne elementy mogą być równie cenne. Wyciąg z brzozy ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, oczyszczające i regenerujące. Dzięki tym wszystkim właściwościom znalazła ona zastosowanie w leczeniu bólów kostno-stawowych, chorób dermatologicznych, czy zwykłych przeziębieniach. Poza znaczeniem farmaceutycznych jest to też popularny składnik kosmetyków. Znaleźć można ją w produktach każdego typu, a więc w maściach, kremach, szamponach, wcierkach itp.

Liść brzozy – czy warto zabrać ten ze spaceru?

Sporządzenie produktu z wyciągiem z brzozy wdaje się być banalnie proste, ale nie do końca tak jest. Pamiętajmy, że to drzewa ma właściwości oczyszczające, ale nie tylko nie względem naszego organizmu. Brzoza oczyszcza również powietrze wokół siebie i niestety przez to w jej liściach może kumulować się wiele szkodliwych dla nas związków. Jeżeli nie masz dostępu do brzozy, która rośnie z dala od miejskiego zgiełku, w czystym środowisku, to zrezygnuj z własnych zbiorów. Przyjrzyj się, jak wygląda liść brzozy z miejskiego parku i takiej rosnącej w niezanieczyszczonym miejscu. Na pewno zauważysz, że ten zdrowy jest soczyście zielony, miękki, elastyczny, a ten z miasta poszarzały i zniszczony. Na szczęście, brak dostępu do własnych brzózek niekoniecznie uniemożliwi Ci zrobienie sobie domowych kosmetyków. W sklepach ze zdrową, naturalną żywnością albo zielarskich spokojnie dostaniesz ususzone liście brzozy. O ile tylko były suszone po prostu na powietrzu, a nie z użyciem wysokiej temperatury, to zachowały większość swoich prozdrowotnych właściwości.

Miejsce brzozy w kosmetyce

Produkty zawierające liść brzozy będą pomocne w leczeniu takich schorzeń jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, czy trądzik. Nawet jeżeli lekarz nie stwierdził u Ciebie danej choroby, to przy mniej nasilonych problemach np. ze zbyt szybkim przetłuszczaniem się skóry głowy, może na własną rękę stosować szampon, albo wcierkę brzozową. Betulina zawarta w brzozie będzie korzystnie wpływała na przebarwienia skórne, a jako antyoksydant będzie działać przeciwko procesom starzenia się. Dzięki tym właściwościom wyciąg z brzozy znalazł zastosowanie głównie w kremach przeznaczonych do skóry haczykowej i potrzebującej regeneracji.

 

 

admin

Next Post

Kuchnia i łazienka seniora - o co warto zadbać?

czw. gru 17 , 2020
Opieka nad osobą starszą może być bardzo absorbująca i trudna. Dlatego też warto sobie pomóc i tak wyposażyć dom, aby ułatwiał codzienne funkcjonowanie. Uchwyty na drzwiach, nakładka na sedes dla seniora czy chropowata nawierzchnia podłogi, to tylko kilka z wielu możliwych udogodnień dla seniora. Domowe (r)ewolucje – czyli co trzeba […]
nakładka na sedes dla seniora