Zachowek to jedna z dostępnych instytucji prawa spadkowego, która wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Przepisy, których należy przestrzegać w ramach zachowku wyszczególniono i omówiono w kodeksie cywilnym, a dokładnie w księdze czwartej.
Zachowek – co warto widzieć na jego temat?
Zachowek odgrywa bardzo ważną rolę w sprawach spadkowych, które są bardzo zawiłe i trudno jest przewiedzieć ostateczną decyzję sądu. Dlatego adwokat, który zajmuje się sprawą musi wykazać się szczególną ostrożnością i jednocześnie mieć na uwadze możliwe konsekwencje swoich działań. Chodzi przede wszystkim o odrzucenie spadku, niegodność dziedziczenia, wydziedziczenie, wcześniejsza darowizna i wiele innych – to wszystko bierze się pod uwagę w przypadku sprawy o zachowek Kraków może pochwalić się doskonale przygotowanymi adwokatami, dzięki którym przejście przez zawiłości prawa oraz batalie sądowe staje się łatwiejsze. Nie ma jednego schematu w przypadku tego typu spraw, dlatego trzeba podchodzić do nich indywidualnie. Szczegółowa analiza sprawia, że zwiększa się szansa na odniesienie sukcesu.
Jednak nie każdy wie, czym jest zachowek i to również warto wyjaśnić. Chodzi o uprawnienie chroniące najbliższą rodzinę spadkodawcy. To osoby, które teoretycznie powinny otrzymać spadek (zgodnie z przepisami prawa). Noszą oni nazwę zstępnych. Mowa o dzieciach, małżonkach oraz pozostałych krewnych. W omawianej sytuacji ze względu na wolę zmarłego część, albo całość spadku otrzymała inna osoba. W związku z tym wszystkie wymienione osoby mają prawo do żądania od spadkobiercy uiszczenia substytutu spadku. Zachowek wykorzystuje się przede wszystkim w sytuacjach, kiedy spadkodawca nie uwzględnił najbliższej rodziny swoim testamencie. Na przykład jego wolą jest przekazanie wszystkich oszczędności i majątku kuzynowi, przyjacielowi, albo nawet sekretnej kochance. Jeśli nie ma w nim mowy o dzieciach, albo innych członkach rodziny można udać się do sądu ze sprawą o zachowek. Warto zaznaczyć, że to prawo nie przysługuje wszystkim. W sytuacji, kiedy najbliższa rodzina spadkodawcy żyje, czyli żona i dzieci – to tylko oni mogą ubierać się o zachowek.