Kuchnia i łazienka seniora – o co warto zadbać?

Opieka nad osobą starszą może być bardzo absorbująca i trudna. Dlatego też warto sobie pomóc i tak wyposażyć dom, aby ułatwiał codzienne funkcjonowanie. Uchwyty na drzwiach, nakładka na sedes dla seniora czy chropowata nawierzchnia podłogi, to tylko kilka z wielu możliwych udogodnień dla seniora.

Domowe (r)ewolucje – czyli co trzeba zmienić?

Nie zawsze jest tak, że dom jest budowany czy urządzany z myślą o osobie starszej, czy niepełnosprawnej. Często poprawki wprowadza się na bieżąco i to jak wiadomo nie jest takie proste, jak przy urządzaniu wnętrz od podstaw. Szczególne należy zadbać o dwa najważniejsze pomieszczenia, w których przebywa się najczęściej. Korzystanie z nich bywa również mocniej utrudnione, dlatego przeorganizowanie ustawienia mebli i dodania pomocnych sprzętów jest niezbędne.

Kuchnia seniora – co dodać, jak urządzić?

Kuchnia to miejsce, w którym przebywa się kilka godzin w ciągu dnia, szczególnie w przypadku posiadania większej rodziny. Senior musi mieć tak urządzone wnętrze, aby przyrządzanie posiłków i poruszanie się po kuchni nie sprawiało mu żadnych problemów.

Przede wszystkim należy zacząć od zakupu komfortowych mebli, które nie będą za wysokie. Przydadzą się na pewno wysuwane blaty, poręczne szafki z podświetlanymi wnętrzami czy drzwiczki otwierające się pod naciskiem palca. Oprócz tego przydatne są stoliki i szafki na kółkach, które można przesunąć bez zbędnego wysiłku.

Kolejna kwestia dotyczy sprzętu AGD, który musi być łatwy w użynaniu i czyszczeniu. Duże, czytelne wyświetlacze, poręczne pokrętła i przyciski, ergonomiczne kształty i funkcjonalne. Lepiej kupić jeden dobrej jakości sprzęt, który wykona kilka czynności, niż kilka mniejszych i tańszych. Oczywiście muszą być to urządzenia bezpieczne, które są wyposażone w różne funkcje, chroniące przed niespodziewanymi sytuacjami. Może to być np. szybkie odcięcie źródła prądu od urządzenia czy ochrona przez zachlapaniem.

Nakładka na sedes i inne udogodnienia w łazience

Łazienka to drugie miejsce, w którym często się przebywa. Musi być bezpieczna i przytulna, nie tylko dla seniorów. Osoby starsze często z trudnością poruszają się samodzielnie, dlatego różne uchwyty i poręczne zamontowane w łazience to wielka pomoc dla nich.

Szczególną trudność takim osobom sprawia codzienna toaleta, dlatego nieodzowna jest np. nakładka na sedes dla seniora, która podwyższy go i ułatwi siadanie. Musi być wykonana z materiałów trwałych i bezpiecznych dla zdrowia, dlatego zawsze przed zakupem dokładnie zbadaj skład produktu. Słabej jakość nakładka na sedes dla seniora może się uginać, a nawet pęknąć, co nie jest bezpieczne i na pewno wygląda nieestetycznie.

Oprócz nakładki na sedes dla seniora zamontuj też poręcze i uchwyty przy drzwiach, toalecie, wannie i w kabinie prysznicowej. Mały uchwyt przyda się również przy umywalce, która powinna być umieszczona na odpowiedniej wysokości. Jeśli nie będzie dobrze dopasowana, wtedy umycie twarzy czy golenie jest niezwykle utrudnione.

Jeśli senior korzysta z kabiny prysznicowej, wtedy nie można zapomnieć o przerobieniu jej na brodzik. Trzeba położyć na posadzce matę antypoślizgową oraz ustawić krzesełko, aby można komfortowo i bezpiecznie wziąć prysznic. Z kolei, gdy senior korzysta z wanny, wtedy lepiej kupić jak najniższy model. Warto dołączyć również wygodne schodki i ławeczkę, które ułatwią kąpiel.

Pielęgnacja osoby starszej nie musi być wcale trudna. Wystarczy odpowiednio wyposażyć dom, aby był przytulny i bezpieczny. Dobrej jakości sprzęty i meble pozwolą Ci tak zagospodarować wnętrza, aby nic w nich nie brakowało. Senior nie będzie musiał pokonywać mnóstwa przeszkód, aby przygotować sobie śniadanie, czy skorzystać z toalety.

admin

Next Post

Mangostan – owoc o wyjątkowych właściwościach

pon. lut 1 , 2021
Polacy pokochali owoce egzotyczne. Sięgają po nie coraz częściej, ceniąc je za wyjątkowy smak i szereg właściwości odżywczych. Do tych mniej znanych, który dopiero podbija serca Polaków zalicza się mangostan. Czym się charakteryzuje? Jak należy go jeść? Jakie ma właściwości? Do końca nie wiadomo skąd wziął się mangostan. Przypuszcza się, […]

You May Like