Maliny – właściwości lecznicze.

Owoce są powszechnie znane ze swoich właściwości witalnych, odżywczych, ale nie zawsze ze swoich właściwości zdrowotnych. Maliny często spotykane w polskich ogródkach są bardzo niedocenianymi owocami pod względem zdrowotnym. Znane głównie ze swych walorów smakowych maliny mają zbawienny wpływ na zdrowie organizmu ludzkiego.

Owoce krzewu malin są bardzo bogate w białko, węglowodany, zdrowe tłuszcze, błonnik niezbędne organizmowi każdego dnia. Maliny to także kopalnia minerałów i witamin. Zjadając omawiane owoce, dostarczamy do organizmu wapń, żelazo, fosfor, potas, magnez cynk oraz grupy witamin A, B, C, E oraz K. Jaki wpływ na zdrowie mają maliny dzięki obecności tylu składników zdrowej diety??

Wyciąg z malin zmniejsza w znaczącym stopniu rozwój komórek rakowych w jamie ustnej przełyku i wątrobie. Maliny są także zdrowym posiłkiem dla cukrzyków, ponieważ posiadają niski indeks glikemiczny oraz obniżają poziom glukozy we krwi po spożyciu posiłku bogatych w skrobię. Owoce malin oraz liście także pobudzają gruczoły potowe, co powoduje ochłodzenie organizmu. Jest to skuteczny sposób walki z gorączką oraz podwyższoną temperaturą. Syrop z malin także zawiera duże ilości witaminy C wspomagającej organizm w walce z wirusami i infekcjami. Zalecany jest szczególny dla dzieci podczas grypy lub przeziębienia. Liście malin działa także przeciwbakteryjnie, co skutecznie zwalcza biegunki i problemy żołądkowe. Herbata z liści maliny leczy także mdłości, zapobiega wymiotom i łagodzi dolegliwości żołądkowe.

Maliny doskonale sprawdzają się w celach leczniczych, a przyrządzać z nich można napary czy syropy z suszonych liści oraz owoców. Suszone liście doskonale smakują przygotowane w postaci herbaty. Owoce można dodawać do ciast, deserów, koktajli czy musów owocowych z płatkami owsianymi.

geeway

Next Post

Styropian czy styrodur co wybrać ?

niedz. maj 19 , 2019
Styropian czy styrodur, który z dwóch podanych materiałów wybrać do wykonania instalacji izolacji cieplnej? Wszystko sprowadza się do czynnika jakim jest cena oraz jakość na jakiej nam zależy. Jednak najpierw, należy odpowiedzieć na pytanie co to jest styrodur i do czego służy. Czym właściwie jest styrodur? Styrodur czyli polistyren ekstrudowany(XPS) […]