Mdłości i zgaga w ciąży

Jednym z pierwszych objawów, który towarzyszy ciąży są mdłości. Dolegliwością, z którą również muszą zmagać się kobiety spodziewające się dziecka jest zgaga. Co sprawia, że przyszłe mamy muszą przechodzić takie katusze? Czy z tymi dolegliwościami można sobie poradzić?

Co jest przyczyną mdłości w ciąży?

Dane zbierane przez lekarzy ginekologów wskazują, że z mdłościami w ciąży boryka się około połowa przyszłych mam. Przyjmuje się, że ich pojawienie się ma związek ze zwiększonym wydzielaniem hormonów:

  • estrogenów;
  • progesteronu;
  • LH;
  • hCG.

Do tego wyostrza się węch, co sprawia, że mdłości mogą powodować zapachy, na które kobieta dotąd nie zwracała uwagi. Wskazuje się również na związek mdłości ze stresem, który powoduje sama świadomość tego, że za kilka miesięcy na świat przyjdzie dziecko.

Mdłości – kiedy się pojawiają?

Najczęściej mdłości pojawiają się około szóstego tygodnia ciąży. Większość przyszłych mam skarży się na nie do około dwunastego tygodnia. Zdarza się jednak i tak, że kobieta boryka się z mdłościami do samego porodu. Jest typowe zwłaszcza dla ciąży bliźniaczych. Należy jednak jasno zaznaczyć, że mdłości nie stanowią żadnego zagrożenia ani dla zdrowia matki, ani rozwijającego się w jej łonie dziecka. Są natomiast mocno uciążliwe.

Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Sposobów na zmniejszenie mdłości jest wiele. Jednym z nich jest wypijanie dużej ilości płynów. Sprawdza się zwłaszcza słaba herbata, a także napar z imbiru. Jeszcze przed wstaniem z łóżka warto zjeść coś lekkiego. Może to być banan bądź wafel ryżowy. Jeść należy niemal w pozycji leżącej. Pomaga także podgryzanie migdałów.

Kiedy pojawia się zgaga w ciąży?

Kiedy znikają mdłości, bardzo często pojawia się zgaga. Towarzyszy ona przyszłej mamie przez drugi i trzeci trymestr. Co ciekawe, za jej wystąpienie odpowiadają te same zjawiska w organizmie, które powodują mdłości. Do tego dochodzi ucisk powiększającej się macicy na żołądek, co sprawia, że kwas żołądkowy ma ułatwiony dostęp do przełyku.

Jak pokonać zgagę w ciąży?

Przede wszystkim należy pamiętać o rozsądnej diecie. Nigdy nie należy zjadać zbyt obfitych posiłków. Za bardzo rozepchają one żołądek i sprawią, że cofanie się treści pokarmowej i kwasów żołądkowych będzie prostsze. Warto również wystrzegać się ciężkostrawnych potraw. Warto wyeliminować ze swojej diety smażone kotlety, karkówkę, bigos. Lepiej zrezygnować również z potraw zawierających ostre przyprawy. Niewskazane są owoce cytrusowe, kofeina, a także glutaminian sodu, który często dodawany jest do dań kuchni chińskiej. Do dań warto natomiast dodawać świeży imbir. W czasie jedzenia trzeba dokładnie przeżuwać i nie popijać napojami gazowanymi. Zamiast czarnej herbaty dobrze jest pić rumianek.

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Niestety, mdłości i zgaga potrafią skutecznie odebrać radość z oczekiwania na pojawienie się dziecka. Warto jednak nie poddawać się i zastosować nasze wskazówki. Poprawią one samopoczucie przyszłej mamy.

ds_admin

Next Post

Miód nawłociowy - co warto o nim wiedzieć?

pt. lut 12 , 2021
Miód jest nie tylko smaczny, ale zdrowy. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje miodu. Tym uważanym za naprawdę cenne jest miód nawłociowy, do którego powstania niezbędna jest nawłoć. Posiada szereg cennych właściwości, które sprawiają, że warto włączyć go do swojej diety. Nawłoć – roślina, z której powstaje miód Nawłoć pospolita […]
nawłoć