Miód nawłociowy – co warto o nim wiedzieć?

Miód jest nie tylko smaczny, ale zdrowy. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje miodu. Tym uważanym za naprawdę cenne jest miód nawłociowy, do którego powstania niezbędna jest nawłoć. Posiada szereg cennych właściwości, które sprawiają, że warto włączyć go do swojej diety.

Nawłoć – roślina, z której powstaje miód

Nawłoć pospolita to roślina, która wytwarza pyłek niezbędny do wyprodukowania przez pszczoły miodu nawłociowego. W Polsce spotykana jest powszechnie na łąkach i przez wiele osób uważana za chwast. Jest rośliną bardzo ekspansywną – raz wprowadzona do ogrodu zostanie w nim na długo, dominując inne gatunki. Zwraca uwagę kwiatami koloru żółtego, które zdobią ją od kwietnia nawet do września. Roślina ta szczególnie ceniona jest nie tylko przez pszczelarzy, ale również zielarzy.

Co zawiera miód nawłociowy?

Miód nawłociowy to doskonałe źródło:

  • flawonoidów;
  • garbników;
  • kwasów organicznych.

Do tego dochodzą witaminy, a także substancje wykazujące działanie bakteriobójcze.

Do czego wykorzystać miód nawłociowy?

Miód nawłociowy doskonale sprawdza się w kuchni. Można przygotować z nim kanapki. Wystarczy chleb bądź bułkę posmarować odrobinę masła, położyć na to twaróg i polać miodem. Świetnie komponuje się z naleśnikami. Jest dobrym dodatkiem do płatków śniadaniowych, owsianki i jogurtu naturalnego. Sprawdza się również w wypiekach. Można nim – zamiast cukrem – słodzić zarówno kawę, jak i herbatę. Okazuje się, że miód nawłociowy jest ceniony także przez kosmetologów.

Coraz częściej znajduje się w składzie takich kosmetyków, jak:

  • odżywki do włosów;
  • maseczki do twarzy;
  • balsamy do ciała;
  • peelingi do ciała;
  • pomadki ochronne do ust.

Można dodawać go także do kąpieli.

Jak miód nawłociowy wpływa na skórę?

Miód nawłociowy wykazuje działanie bakteriobójcze. Doskonale radzi sobie ze stanami zapalnymi, szybko je łagodząc. Maseczka wykonana z miodu nawłociowego to dobry sposób, aby szybko i skutecznie poprawić kondycję skóry. Odżywi ona cerę, złagodzi podrażnienia, poprawi stan skóry dotkniętej trądzikiem.

Wpływ miodu nawłociowego na układ krwionośny

Miód nawłociowy korzystnie wpływa nie tylko na skórę, ale również układ krwionośny. Wszystko za sprawą zawartej w niej rutyny oraz kwetcetyny. Są to substancje, które skutecznie wzmacniają naczynia krwionośne. Regularne sięganie po miód nawłociowy sprawia, że krążenie jest sprawniejsze, a ciśnienie krwi obniża się.

Jak smakuje miód nawłociowy?

Podobnie jak wszystkie inne gatunki miodów, tak również miód nawłociowy jest przede wszystkim słodki. Ma lekko cytrynowy smak, a jego aromat jest wyrazisty i bardzo przyjemny. Dość szybko ulega krystalizacji, co sprawia, że zyskuje kremową konsystencję.

Nawłoć to roślina znana i powszechnie w Polsce występująca. Powstający z nawłoci miód nawłociowy jest jednym z bardziej wartościowych. Jego cenne właściwości i wyjątkowy smak sprawiają, że warto go polubić i sięgać po niego przynajmniej dwa razy w tygodniu.

ds_admin

Next Post

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i czyste?

wt. kwi 6 , 2021
Pranie ręczników nie należy do najłatwiejszych zadań. Jest to związane z faktem, że mają one bardzo duże wymagania, dlatego niewłaściwy środek, albo temperatura są w stanie im po prostu zaszkodzić. Sprawia to, że stają się sztywne i nie pachną ładnie. Co robić, żeby unikać takich sytuacji? W jaki sposób odbywa […]
ręcznik