Na co zwracać uwagę czytając składy ubrań?

Ubrania noszone są przez nas przez cały dzień oraz w nocy, dlatego świadomy wybór dobrej jakości bezpiecznych materiałów to przede wszystkim gwarancja komfortu. Odpowiednia dzianina podkreśli sylwetkę, zapewni komfort i jednocześnie dopasuje się do panujących warunków.

Jak czytać metki ubrań?

Kupowanie ubrań jedynie ze względu na ich wygląd czy kolor to już przeszłość, gdyż coraz większe grono konsumentów ma świadomość, że właściwa dzianina to podstawa. Materiał ma zostać dostosowany do potrzeb, dobrze sprawdzą się także certyfikaty oraz przydatna jest instrukcja prania.

Na metce noszonych ubrań należy przede wszystkim sprawdzić skład surowców, dzięki czemu dowiadujesz  się jaka dzianina została wykorzystana do produkcji, np fabril. Może to być sama bawełna czy wiskoza, ale bardzo modne i trwałe są także połączenia dobrej jakości składników. Informacje zawarte na metce, pozwolą Ci zapoznać się z instrukcją dbania o ubrania, czyli optymalną temperaturą suszenia. Dowiesz się także czy stroje można poddawać suszeniu i jaka temperatura prasowania jest odpowiednia.

Na każdym ubraniu znajduje się także informacja, w jakim kraju został wyprodukowany (made in Poland, Germany i inne).

Na metce widnieje rozmiar, czyli w przypadku większości ubrań jest to od XS to XXL, a w spodniach producent podaje obwód w pasie/długość nogawki w calach, czyli na przykład popularne 34/35.

Dodatkowe informacje o składzie ubrań

Jeśli wiesz, co powinno się znaleźć na metce i jakie informacje odgrywają szczególnie ważną rolę, możesz skupić się na poszukiwaniu optymalnych ubrań. Jak już wspomnieliśmy powyżej, bardzo popularne są połączenia różnych materiałów, ale takich części garderoby nie można już poddać recyklingowi, dlatego ta opcja nie przypadnie do gustu osobom, które przywiązują szczególną uwagę do ekologicznego stylu życia. Mogą zostać zastosowane naturalne (bawełna, wełna), sztuczne (wiskoza) oraz syntetyczne materiały (pochodne ropy naftowej).

Na szczególną uwagę zasługują także certyfikaty. Jeśli na metce znajduje się skrót GOTS (Global Organic Textile Standard) to potwierdzenie ekologicznego pochodzenia materiałów, włókien oraz produktów gotowych. Z kolei informacja Fair Trade to potwierdzenie, że relacje w handlu na wszystkich etapach produkcji są uczciwe. Oeko-Tex to znak, który można otrzymać od Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry.

Dobrej jakości dzianina, odpowiednia obróbka oraz informacje dotyczące pielęgnacji powinny stanowić bardzo ważny wyznacznik w trakcie zakupów, gdyż przełożą się na komfort w trakcie noszenia, pozwolą zachować pożądane właściwości ubrań oraz atrakcyjny wygląd.

admin

Next Post

5 pomysłów na elegancki, świąteczny prezent

czw. gru 16 , 2021
Wybór prezentów świątecznych może stanowić nie lada wyzwanie, niezależnie od tego czy obdarowujemy kolegę z pracy czy członka rodziny. Obecnie w sklepach znajdziemy wiele wariantów prezentów dla każdego – od skórzanych portfeli aż po naczynia miedziane. Jak wybrać odpowiedni, elegancki prezent? Kalendarz – idealny prezent dla każdego Kalendarz w formie […]
naczynia miedziane