Pielęgnacja starszej i chorej osoby w domu.

Starszy i do tego chory człowiek w domu to ogromne wyzwanie dla osób, które się nim opiekują. Bardzo ważne jest to, aby zapewnić takiej osobie maksimum komfortu, w tym także psychicznego.

Dlaczego starsza osoba nie je?

Jednym z głównych problemów związanych z osobą starszą jest brak apetytu. W wielu przypadkach bez zastosowania odpowiednich leków nie ma mowy o normalnym karmieniu. Za niedożywienie u osób starszych odpowiada przede wszystkim starzejący się układ nerwowy. Ośrodki głodu i sytości nie funkcjonują prawidłowo ze względu na starzenie się podwzgórza mózgu. Taka osoba traci możliwość samodzielnego przygotowania posiłków, ponieważ zapomina, ze w ogóle musi zjeść. Może też mieć problemy z przegotowaniem samodzielnie posiłku. Przyczyną jest również problem z pamięcią koncentracją, kojarzeniem faktów.

Kolejne przyczyny problemu z jedzeniem dotyczą zaburzeń węchu i smaku. Mogą pojawić się zaburzenia połykania i krztuszenie się, ale też zaburzenia trawienne. Starzejący się układ pokarmowy to zła perystaltyka jelit. Chory cierpi na zaparcia i przez to traci chęć do jedzenia. Tak błedne koło zmyka się i trudno zmusić starszą osobę do zjedzenia posiłku.

Bardzo istotnym czynnikiem są także leki. Przyjmowanie dużej ilości różnych środków wpływa negatywnie na apetyt, zaburza wchłanianie substancji odżywczych.

Sposoby na apetyt. Co zrobić, aby przywrócić chęć do jedzenia?

Bardzo istotna kwestia dotyczy komponowania posiłków. Senior powinien jeść w mniejszych porcjach i częściej, czyli najlepiej 5. razy dziennie. Posiłki powinny być tak dobrane, aby znalazły się w nich różne smaki i zapachy. Nie powinno się podawać osobie starszej potraw smażonych, tłustych, a na pewno nie w dużych ilościach. Czasami dodanie do potrawy aromatycznych ziół może wzbudzić apetyt u osoby starszej. Do jadłospisu seniora dodawaj olej roślinny, śmietankę lub masło (w małych ilościach) i miód. Każdego dnia zmieniaj posiłki, aby były jak najbardziej urozmaicone. Nie zapomnij o dodaniu do każdego karmienia wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu naczyniowo-sercowego. Senior musi też dużo się ruszać, aby jego mózg i jelita były zawsze w jak najlepszej kondycji.

Jeśli chory jest osobą leżącą, niezbędna staje się maść na odleżyny!

Jeszcze większym problemem niż brak apetytu jest problem z poruszaniem się osoby starszej. Długie leżenie bez aktywności ruchowej źle wpływa na stan fizyczny i kondycję psychiczną chorego. Wdrożenie szybkiej profilaktyki jest bardzo istotne. Jeśli na ciele chorego pojawią się zaczerwienienia, wtedy niezwłocznie należy zacząć działać. Przede wszystkim trzeba zmienić pozycję chorego, wykonać masaż oraz zastosować odpowiednią maść na odleżyny. Zanim jednak ją zastosujemy, konieczne jest dokładne oczyszczenie skóry za pomocą delikatnych chusteczek nawilżonych. Może to być również woda z delikatnym mydłem. Na tak przygotowaną skórę można dopiero nałożyć odpowiedni preparat, np., żel, pinkę czy maść na odleżyny. W tego typu środkach zawarte są składniki pielęgnujące i nawilżające skórę, takie jak pantenol, allantoina, witaminy, cynk czy betaina. Dzięki nim miejsce zmienione pod wpływem tarcia bądź ucisku zostaje odpowiednio zabezpieczone przed owrzodzeniem. W aptekach można nabyć także maść na odleżyny z antybiotykiem. Dostępne są również opatrunki hydrożelowe niezbędne do oczyszczania i gojenia się rany.

Opieka nad seniorem to także szereg innych trudnych sytuacji. Ważne jest to, aby wypracować swój sposób na różne trudności i zachować dużą cierpliwość. Praca z osobą starszą może zaowocować znaczną poprawą jej kondycji psychicznej, jak i fizycznej.

 

admin

Next Post

Co spakować mężowi do szpitala?

sob. cze 20 , 2020
Torba do szpitala rozmiarami często przekracza te, zabierane na długie wakacje. W przypadku planowanej hospitalizacji, pakując się w ferworze przygotowań, łatwo o czymś zapomnieć. Kiedy trafiamy na odział nagle wszystko musi nam dowieść ktoś bliski. O czym trzeba pamiętać, a co można sobie odpuścić? Szlafrok męski i piżama… A najlepiej […]