Przemoc w rodzinie. Tyranizowanie

Przemoc w rodzinie nie zawsze musi oznaczać przemocy fizycznej. Wcale nie trzeba siły, by skrzywdzić najbliższych. Niestety, często lekceważona i niezauważana przemoc emocjonalna jest stałym gościem w wielu domach. Jedną z jej najczęściej występujących form jest tyranizowanie. Tyranizowanie jest zachowaniem, które zazwyczaj ujawniają zazdrośni i zbyt zaborczy partnerzy. O ile odrobina zazdrości może być zjawiskiem mile widzianym przez tę drugą osobę, to jej nadmiar może prowadzić do fatalnych następstw. Nieuzasadniona zazdrość, ciągłe podejrzenia oraz napady gniewu związane z tym problemem mogą rzucać wielki cień na związek dwóch osób oraz na całą rodzinę.

Jak najczęściej wygląda tyranizowanie?

Najczęściej tyranizowanie objawia się koniecznością rezygnacji z własnego życia oraz utrzymywania kontaktów ze swoimi znajomymi. Tyran, czyli zazdrosny partner, doprowadza do sytuacji, w której spotkanie się z dawnymi przyjaciółmi oznaczać może kolejną awanturę. Wiele ofiar tego typu przemocy zazwyczaj rezygnuje z kontaktów z innymi ludźmi, gdyż zdaje sobie sprawę z konsekwencji takich spotkań. Aby nie doprowadzać do kolejnego spięcia, woli zatem zrezygnować ze swego życia. I choć może się to wydawać absurdalne, zjawisko takie jest bardzo często spotykanym problemem.

Domowy tyran dąży do całkowitej kontroli nad drugą osobą, chce mieć nad nią pełną władzę. Całkowita dominacja – oto, co jest mu potrzebne do szczęścia. Niestety, inni członkowie rodziny za te „potrzeby” tyrana płacą zazwyczaj bardzo wysoką cenę.

geeway

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak udekorować dom na wiosnę?

śr Lip 10 , 2019
Przemoc w rodzinie nie zawsze musi oznaczać przemocy fizycznej. Wcale nie trzeba siły, by skrzywdzić najbliższych. Niestety, często lekceważona i niezauważana przemoc emocjonalna jest stałym gościem w wielu domach. Jedną z jej najczęściej występujących form jest tyranizowanie. Tyranizowanie jest zachowaniem, które zazwyczaj ujawniają zazdrośni i zbyt zaborczy partnerzy. O ile […]