Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie

Brzoza to pospolite drzewo o białej korze i małych, soczyście zielonych liściach. Czy wiesz, że ta roślina, być może rosnąca pod Twoim oknem, od dawna jest znana medycynie naturalnej i może pomóc w leczeniu wielu schorzeń? Jakie właściwości ma bzowina, zwana też oskołą?

Sole mineralne i garbniki – co jeszcze zawiera bzowina?

Sok z brzozy to naturalna substancja o udowodnionym potencjale terapeutycznym i kosmetycznym. Sam w sobie sok z brzozy ma specyficzny, lekko słodkawy smak, który zmienia się w zależności od tego w jakim okresie był zbierany i z jakiej części rośliny wytwarzany. Najwięcej właściwości ma ten wyciśnięty z kory brzozowej, ale pozyskać go można tylko wczesną wiosną. Od momentu wzrostu liści sok ten przestaje być wytwarzane. Środki o nieco innych i mniej spektakularnych właściwościach można pozyskać z liści lub pączków. Większość dobroczynnych składników bzowiny, a więc sole mineralne, witaminy z grupy B, oraz witamina A i C, garbniki jest wrażliwa na działanie wysokich temperatur lub inne formy przetwarzania. Z tego względu należy spożywać sok z brzozy w możliwe najprostszej, naturalnej formie i przede wszystkim nie podgrzewać. Z względu na tak niestabilne właściwości, prawdziwy sok z brzozy należy spożyć w ciągu 72 godzin od pozyskania. W warunkach przemysłowych producenci w celu wydłużenia przydatności bzowiny poddają ją np. ultrafiltracji, ale absolutnie zakazana jest pasteryzacja i sterylizacja, właśnie ze względu na zmianę temperatury. W warunkach domowych można przedłużyć trwałość oskoły poprzez dodanie soku z cytryny lub miodu, ale nadal będzie trzeba wypić wszystko przed upływem 10 dni.

Na co pomaga sok z brzozy?

Sok z brzozy zawiera w sobie całe bogactwo składników m.in.: sole mineralne, aminokwasy, wiele witamin i garbniki. Wszystkie te substancje mogą pomóc w leczeniu wielu schorzeń. Wczesną wiosną i jesienią możemy się pomóc sokiem z brzozy w budowaniu naszej odporności, ponieważ ma on udowodnione działanie przeciwwirusowe. Wyciąg z dojrzałych pączków brzozowych działa przeciwbólowo w schorzeniach reumatycznych i przeciążeniach układu ruchu. Bzowina działa też moczopędnie i odtruwająco, w związku z czym pomaga w usuwaniu wielu rodzajów złogów, a nawet drobnych kamieni nerkowych. Sok z brzozy jest też składnikiem wielu produktów kosmetycznych. Kojąco i detoksykująco działa w problemach skórnych. W przypadku włosów przesuszonych i szorstkich szybko pomaga je nawilżyć i ułatwia ich rozczesywanie.

 

 

ds_admin

Next Post

Najlepsze alternatywy dla płytek w łazience

niedz. paź 18 , 2020
Posiadanie płytek w łazience wydaje się pewnego rodzaju standardem. Jednocześnie warto jest wiedzieć, że moda się zmienia, nie każdy jest zdecydowany właśnie na tego typu wykończenie. Tak samo, jak nie każdy chce mieć chodniki łazienkowe. Warto wszystko rozplanować, również kolorystycznie, by móc wdrożyć to w życie. Co zamiast płytek do […]