Swędzenie – jak przerwać błędne koło?

Swędzenie jest bardzo uciążliwą i denerwującą przypadłością. Uporczywy świąd najczęściej dotyczy ludzi cierpiących na schorzenia dermatologiczne np. AZS. Odruchową reakcją na swędzenie jest drapanie. Niestety prowadzi ono do powstania mikrouszkodzeń, które mogą być nadkażane. I koło się zamyka.

Swędzenie, czyli co?

Niestety nie do końca wiadomo, czym swędzenie jest. Kwalifikuje się je jako odczucie bólowe, chociaż wcale nie musi wiązać się z tego typu doznaniami. Osoby często odczuwające świąd mają cieńszą i wrażliwszą skórę, przez co każdy czynnik drażniący odczuwają intensywnej. Podrażnienie skóry objawia się jej miejscowym zaczerwieniem, potem następuje łuszczenie naskórka i swędzenie. Sam świąd ma nas informować, że w danym obszarze naszego ciała coś się dzieje i prawdopodobnie nie jest to przez nas pożądane. Swędzenie jest więc swojego rodzaju mechanizmem obronnym. Za wywołanie takiej reakcji prawdopodobnie odpowiadają znajdujące się w skórze kanały jonowe TRPA-1 i histamina. Wyrzut histaminy prowadzi do irytacji nocyceptorów, czyli receptorów odpowiadających za odbieranie wrażeń bólowych.

Jak łagodzić swędzenie?

Dorośli mają problem, żeby się opanować i nie drapać podrażnionych miejsc. Upilnowanie dzieci, jest praktycznie niemożliwe, a aż 30% z nich cierpi na AZS. Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni zadbać o odpowiednią, profesjonalną pielęgnację ciała. Wybieraj preparaty o pH zbliżonym do odczynu skóry, które zapobiegają rozwojowi bakterii i stanu zapalnego w pojawiających się po drapaniu rankach. W składzie takiego produkty powinny znaleźć się lipidy, ceramidy i kwasy tłuszczowe, które przeciwdziałają przesuszaniu. Obecność alantoiny i d-phantenolu pobudzi komórki naskórka do wzrostu i podziału. Dla dzieci odpowiednie będą takie produkty jak Cetaphil Restoraderm, Laptoic, Oillan Baby. Jeżeli dojdzie do miejscowych stanów zapalnych warto poszukać środków do mycia z dodatkiem aloesu, czy lukrecji. W złagodzeniu objawów choroby najważniejsza jest systematyczność i unikanie sytuacji prowokujących objawy. W przypadku zaostrzenia zwróć uwagę, czy w Waszym otoczeniu nic się nie zmieniło? Może nowy płyn do prania lub płukania? Może zmiana perfum bądź żalu pod prysznic.

Co poza odpowiednimi kosmetykami można zrobić dla dziecka?

  • Obetnij krótko paznokcie.
  • Na noc załóż dziecku cienkie rękawiczki.
  • Stosuj chłodne okłady.
  • Dużo pij i nawadniaj dziecko. Odwodniony naskórek szybciej się łuszczy.
  • Nawilżaj powietrze w domu.
  • Po kąpieli nasmaruj skórę balsamem.

geeway

Next Post

Jak pomóc tabletce na ból głowy?

śr. kwi 15 , 2020
Większość z nas ma świadomość tego, że lek to z zło konieczne i stara się ich nie brać. Są jednak sytuacje, że nie mamy innego wyjścia. Ból może być nie do wytrzymania, albo być na tyle silny, że nie pozwoli nam jasno myśleć np. podczas spotkania biznesowego. Na szczęście na […]