Swędzenie – jak przerwać błędne koło?

Swędzenie jest bardzo uciążliwą i denerwującą przypadłością. Uporczywy świąd najczęściej dotyczy ludzi cierpiących na schorzenia dermatologiczne np. AZS. Odruchową reakcją na swędzenie jest drapanie. Niestety prowadzi ono do powstania mikrouszkodzeń, które mogą być nadkażane. I koło się zamyka.

Swędzenie, czyli co?

Niestety nie do końca wiadomo, czym swędzenie jest. Kwalifikuje się je jako odczucie bólowe, chociaż wcale nie musi wiązać się z tego typu doznaniami. Osoby często odczuwające świąd mają cieńszą i wrażliwszą skórę, przez co każdy czynnik drażniący odczuwają intensywnej. Podrażnienie skóry objawia się jej miejscowym zaczerwieniem, potem następuje łuszczenie naskórka i swędzenie. Sam świąd ma nas informować, że w danym obszarze naszego ciała coś się dzieje i prawdopodobnie nie jest to przez nas pożądane. Swędzenie jest więc swojego rodzaju mechanizmem obronnym. Za wywołanie takiej reakcji prawdopodobnie odpowiadają znajdujące się w skórze kanały jonowe TRPA-1 i histamina. Wyrzut histaminy prowadzi do irytacji nocyceptorów, czyli receptorów odpowiadających za odbieranie wrażeń bólowych.

Jak łagodzić swędzenie?

Dorośli mają problem, żeby się opanować i nie drapać podrażnionych miejsc. Upilnowanie dzieci, jest praktycznie niemożliwe, a aż 30% z nich cierpi na AZS. Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni zadbać o odpowiednią, profesjonalną pielęgnację ciała. Wybieraj preparaty o pH zbliżonym do odczynu skóry, które zapobiegają rozwojowi bakterii i stanu zapalnego w pojawiających się po drapaniu rankach. W składzie takiego produkty powinny znaleźć się lipidy, ceramidy i kwasy tłuszczowe, które przeciwdziałają przesuszaniu. Obecność alantoiny i d-phantenolu pobudzi komórki naskórka do wzrostu i podziału. Dla dzieci odpowiednie będą takie produkty jak Cetaphil Restoraderm, Laptoic, Oillan Baby. Jeżeli dojdzie do miejscowych stanów zapalnych warto poszukać środków do mycia z dodatkiem aloesu, czy lukrecji. W złagodzeniu objawów choroby najważniejsza jest systematyczność i unikanie sytuacji prowokujących objawy. W przypadku zaostrzenia zwróć uwagę, czy w Waszym otoczeniu nic się nie zmieniło? Może nowy płyn do prania lub płukania? Może zmiana perfum bądź żalu pod prysznic.

Co poza odpowiednimi kosmetykami można zrobić dla dziecka?

  • Obetnij krótko paznokcie.
  • Na noc załóż dziecku cienkie rękawiczki.
  • Stosuj chłodne okłady.
  • Dużo pij i nawadniaj dziecko. Odwodniony naskórek szybciej się łuszczy.
  • Nawilżaj powietrze w domu.
  • Po kąpieli nasmaruj skórę balsamem.

geeway

Next Post

Jak pomóc tabletce na ból głowy?

śr. kw. 15 , 2020
Swędzenie jest bardzo uciążliwą i denerwującą przypadłością. Uporczywy świąd najczęściej dotyczy ludzi cierpiących na schorzenia dermatologiczne np. AZS. Odruchową reakcją na swędzenie jest drapanie. Niestety prowadzi ono do powstania mikrouszkodzeń, które mogą być nadkażane. I koło się zamyka. Swędzenie, czyli co? Niestety nie do końca wiadomo, czym swędzenie jest. Kwalifikuje […]