Włoskie wina z regionu Puglia – krótka charakterystyka i ciekawe informacje

Region Puglia, leżący na południowym wschodzie Włoch, słynie nie tylko z pięknych plaż i przepięknych krajobrazów, ale także z produkcji doskonałych win. O tutejszych trunkach warto powiedzieć kilka słów więcej.

Lokalizacja regionu Puglia na mapie Włoch.

Region Puglia to półwysep oddzielający Adriatyk od Morza Jońskiego. Skrajny punkt lądowy tego regionu to Capo di Leuca znajdujące się niedaleko Brindisi. Na zachód od Tarentu rozciąga się wybrzeże Morza Jońskiego, natomiast na wschód od Taranto jest już Adriatyk.

Najważniejsze szczepy winorośli uprawiane w rejonie Puglii.

Wśród najważniejszych szczepów winorośli uprawianych w rejonie Puglii wymienić można takie jak: Primitivo, Negroamaro oraz Malvasia Nera.

Primitivo stanowi około 20% produkcji regionalnej i jest szczególnie cenione ze względu na swoje ciemno-czerwone barwy oraz bogate aromaty owocowe i korzenne należyte jego dojrzałości.

Negroamaro jest szczepem o głebokiej czerwonej barwie, który daje wina o wyrazistym smaku i aromacie. Wino to zyskało uznanie na całym świecie ze względu na swoje niepowtarzalne cechy.

Malvasia Nera to szczep winorośli, którego uprawa trwa już od czasów antycznych. Charakteryzuje się ona kwiatowymi nutami i delikatną nutą orzechową, które nadają trunkowi unikalnego charakteru.

Charakterystyczne cechy win pochodzących z tego regionu.

Wina z Puglii słyną przede wszystkim ze swojej mocy oraz unikalnej palety smakowej. Są one bogate w taniny i kwasowość oraz charakteryzują się intensywnymi owocowymi aromatami. Przykładem takiego wina jest czerwone wino produkowane ze szczepu Primitivo – Zinfandel – które charakteryzuje się mocnym, pełnym smakiem jagód, przypraw korzennych i czekolady.

Co więcej, wiele pugliskich producentów stosuje techniki tradycyjnej fermentacji oraz dojrzewania trunków co powoduje że ich wina nabierają specjalnego kolorytu and lepiej oddają unikalny tamtejszy klimat.

Ciekawostki dotyczące kultury picia wina we Włoszech.

We Włoszech picie wina ma długą historię a jego kultura jest mocno zakorzeniona w tamtejszej społeczności. Wino stanowi integralną część włoskiej kuchni oraz stylu życia, od codziennych posiłków po uroczyste ceremonie.

Warto zauważyć też, że we Włoszech podczas degustacji trunków nie istnieje żadna sztywna reguła co do serwowania potraw obok wina. Zazwyczaj jednak degustacja win towarzyszy danom takim jak sery czy przedmioty mięsne dobrze komponujące się smakowo ze szczególnymi rodzajami win.

Propozycje najlepszych potraw, które warto spróbować podczas degustacji pugliskich win.

Podczas degustacji wina z rejonu Puglii nie można zapomnieć o próbowaniu miejscowych specjałów kulinarncyh. Do najbardziej znanych należą:

– Orecchiette – To jedno z flagowych dań regionu Puglia i polega ono na gotowaniu małych kotlecików makaronu w sosach warzywnych lub pomidorowych.

– Tiella Di Cozze – jest to tradycyjne danie owocujące przede wszystkim skorupiakami i rybami morskimi. Całość piecze sie razem z białym riżem a wynika tym samym wiele regionalnych zagrod rodzinnych stoły gości.

– Calzone di Cipolla – Jest to cebulowa pizza zawierająca cebulę, pomidory i oliwki.

Podsumowując, wina z regionu Puglia to godne pochwały trunki charakteryzujące się mocnym smakiem i bogatym aromatem. Stanowią one nieodłączny element włoskiej kultury picia wina oraz idealnie komponują sie ze znakomitymi specjałami tamtejszej kuchni. Warto spróbować degustacji tych wyjątkowych win już dzisiaj!

ds_admin

Next Post

Organizacja przestrzeni w kamperze – jak zaplanować funkcjonalną kuchnię?

śr. paź 4 , 2023
Wakacje w kamperze spędza coraz więcej osób. Taka forma podróżowania ma bowiem wiele zalet, przede wszystkim daje ogromną niezależność. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, a szczególnie dla tych osób, które lubią spontaniczne wyjazdy. Kamper nie bez powodu jest nazywany „domem na kółkach” – jest w nim wszystko, nawet gazowa kuchenka. […]
Organizacja przestrzeni w kamperze – jak zaplanować funkcjonalną kuchnię?