Wrastające paznokcie jest dolegliwością, która polega na wrośnięciu płytki paznokcia w skórę przy nim. Problem najczęściej dotyczy paznokci palców stóp. Objawia się bólem, bolesnym nacieczeniem, ropieniem oraz stanem zapalnym. Za najczęstszą przyczynę wrastania paznokci uważa się niewłaściwie przyciętą płytkę paznokcia. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?
Wrastające paznokcie – ogólna charakterystyka
Wrastające paznokcie są dotkliwą i dość bolesną przypadłością. Występuje ona powszechnie, a w znacznym stopniu jest spowodowana nieodpowiednim przycinaniem paznokci oraz noszeniem niewłaściwego obuwia. Przyczyny mogą również mieć podłoże genetyczne. Ponadto nadwaga (prowadząca do zmiany biomechaniki stopy) oraz wady stóp mogą sprzyjać wrastaniu paznokci.
Wrastające paznokcie – objawy
Przypadłość wrastających paznokci najczęściej obejmuje duży palec u stopy, przypadki innych paznokci stóp czy dłoni są o wiele rzadziej spotykane. Wrastanie pod skórę paznokcia powoduje tkliwość oraz bolesność. Dodatkowo przejawia się zaczerwienieniem, może również prowadzić do powstania rany zachodzącej ropą i krwią. Wraz z intensywnością wrastania paznokcia w skórę wzrasta dotkliwość bólu oraz uniemożliwienie swobodnego zakładania butów czy nawet skarpetek. W związku z powyższymi objawami, w konsekwencji prowadzą one do problemów podczas chodzenia.
Wrastające paznokcie – przyczyny
Główną przyczyną wrastających paznokci jest wrodzone lub nabyte zaburzenie proporcji pomiędzy wielkością wałów paznokciowych oraz łożyska a wielkością płytki paznokcia. Przypadłość ta dotyczy również osób, które w niewłaściwy sposób pielęgnują swoje paznokcie oraz dobierają nieodpowiednie obuwie. Inną przyczyną jest również wzrastająca masa ciała, ponieważ coraz większa waga i nacisk na struktury stóp powoduję zmianę ich biomechaniki, co predysponuje do wrastania paznokci.
Wrastające paznokcie mogą również występować u osób aktywnych fizycznie, których dyscyplina sportowa charakteryzuje się zwiększonym naciskiem na stopę. Podobnym efektem cechują się nadwaga, grzybica stóp, przypadkowe uszkodzenia paznokcia, a także wrodzone predyspozycje, gdy paznokcie rosną same w dół.
Wrastające paznokcie – sposoby
Najistotniejsza jest profilaktyka, do której zalicza się przede wszystkim odpowiednie dopasowanie obuwia. W trakcie pielęgnacji paznokci sugeruje się przycinanie ich nie za krótko oraz zgodnie z ich naturalnym kształtem, w linii prostej. Powstałe w wyniku obcięcia postrzępione końce należy wygładzić za pomocą papierowego pilniczka, a usuwanie skórek powinno odbyć się tylko i za pomocą cążek służących ich wycinaniu.
Do metod wspierających przywrócenie paznokcia na właściwe tory wrastania, wyróżnia się różne sposoby, w zależności os stopnia zaawansowania wrastania paznokcia. Do głównych metod zalicza się:
- Tamponada posiadająca postać opatrunku nasączonego preparatem dezynfekującym,
- Stosowanie plastikowych rurek, mających na celu tworzenie w wale paznokciowym przestrzeni dla odrastającego paznokcia,
- Zakładanie klamry drutowe lub naklejane (w najgorszych przypadkach).