Zespół jelita drażliwego nie jedno ma imię

Większość z nas zespół jelita drażliwego (IBS) kojarzy z uporczywymi bólami brzucha, wzdęciami i biegunkami. Rzeczywiście, jest to najczęstszy obraz pacjenta z tym schorzeniem, ale są też Ci na drugim biegunie, cierpiący na postać zaparciową.

Obecnie IBS nie da się wyleczyć. Możliwe jest natomiast złagodzenie objawów, nauczenie się ich przewidywania i sprawnego raczenia sobie z nimi. Podstawą jest higieniczny tryb życia. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość snu i aktywności fizycznej, możliwie redukować sytuacje stresowe. Oczywiście, skoro choroba dotyczy odcinka przewodu pokarmowego, to kluczowe znaczenie będzie miało odżywianie.

Dieta w zespole jelita drażliwego

W zależności o tego, z jaką postacią IBS mamy do czynienia, będą nas obowiązywały różne zalecenia dietetyczne. Inaczej będzie odżywiał się pacjent z postacią, a inaczej z zaparciową, w której dodatkowo wyróżnia się zaparcia atoniczne i spastyczne. Zaparcia atoniczne to, te w których stolce są suche i odwodnione, a wypróżnianie odbywa się co około 3 dni. Zaparcia spastyczne charakteryzują się wzdęciami, bólami brzucha, stanami zapalnymi jelit, a rzadko oddawane stolce są grudkowate. W obu podtypach zaleca się picie dużych ilości wody i jedzenie częściej, a w mniejszych porcjach. Owoce, warzywa i produkty zbożowe są bogatym źródłem witamin, minerałów, ale też błonnika. Tu już pojawiają się pewne rozbieżności. Przy zaparciach atonicznych można spożywać zarówno surowe, jak i przetworzone owoce i warzywa i nie ma ograniczeń co do produktów błonnikowych. W przypadku zaparć spastycznych niewskazany jest błonnik nierozpuszczalny, a więc należy unikać produktów pełnoziarnistych, a duża część pacjentów może źle reagować na surowe warzywa i owoce. Ułożenie dobrze dobranej diety w IBS, to nie lada wyzwanie, tym bardziej, że często towarzyszą mu inne schorzenia. Jeżeli oczekujemy dobrych efektów, chcemy uniknąć łatwych do popełnienia błędów i frustracji, to wybierzmy się do dietetyka klinicznego, który na podstawie dokładnego wywiadu wyda właściwe zalecenia.

Leczenie farmakologiczne w zespole jelita drażliwego

W sytuacjach kiedy interwencja dietetyczna nie daje satysfakcjonujących, zaleca się stosowanie środków przeczyszczających. U chorych na IBS, z uwagi na towarzyszące bóle brzucha i wzdęcia, szczególnie preferowane są makrogole. Makrogole są osmotycznie czynne, co oznacza, że powodują napływ wody do jelita, a to z kolei zwiększa objętość kału i go rozluźnia. Lekarz lub dietetyk pomogą dobrać odpowiednią probitykoterapię. Doraźnie, przy bardzo ciężkim zaparciu, możesz skorzystać z preparatów typu Xenna Extra, Alax, Radirex. Używaj ich z rozwagą. Choć mają świetne właściwości przeczyszczające i szybko pomagają pozbyć się nawet dużego dyskomfortu, to mogą też podrażniać i tak już zirytowane jelito.

geeway

Next Post

Swędzenie – jak przerwać błędne koło?

pt. kwi 10 , 2020
Swędzenie jest bardzo uciążliwą i denerwującą przypadłością. Uporczywy świąd najczęściej dotyczy ludzi cierpiących na schorzenia dermatologiczne np. AZS. Odruchową reakcją na swędzenie jest drapanie. Niestety prowadzi ono do powstania mikrouszkodzeń, które mogą być nadkażane. I koło się zamyka. Swędzenie, czyli co? Niestety nie do końca wiadomo, czym swędzenie jest. Kwalifikuje […]