Złap oddech na własnej działalności

Rezygnacja z etatu i postawienie na własną działalność gospodarczą, to poważny krok w życiu przedsiębiorcy. Ten czas wiąże się z podwyższonym poziomem stresu. Mamy wiele niewiadomych, zawiłość przepisów prawa nie ułatwia sprawy, a kolejki w urzędach przyprawiają o zawrót głowy. Jak sobie radzić?

Przygotuj dokładny plan otwarcia firmy

Samo stanie się przedsiębiorcą wymaga jednej wizyty w urzędzie. Zorganizowanie tego tak, żeby jak najszybciej zacząć zarabiać, to już wyższa szkoła jazdy. Wyznacz główne cele i podziel je na mniejsze projekty. Każdy projekt oddzielnie zaplanuj pod kątem kosztów, czasu realizacji, osób za niego odpowiedzialnych, obowiązujących terminów itp. Pamiętaj, że zawsze coś może pójść nie tak. Pomyśl o takich sytuacjach. Spisz je i poszukaj możliwego rozwiązania.

Dobry plan to podstawa. Da Ci poczucie bezpieczeństwa i satysfakcji z kolejnych odhaczanych kroków. Będzie wiadomo na jakim etapie jest Twoja działalność i ile jeszcze zostało do końca. W przypadku ewentualnych niepowodzeń, będzie wiadomo jakiego obszaru dotyczą. Daje Ci to informacje co się z tym wiążę, jakich dodatkowych kosztów możesz oczekiwać, co możesz robić mimo napotkanych przeszkód. Plan na kryzys, to też plan, a on zawsze sprawia, że czujemy się bezpieczni.

Wydziel czas na sprawy osobiste

Otwieranie firmy to intensywny okres w życiu. Pamiętaj jednak, że świat nie kręci się wokół tego. Ok… Może być to Twoim priorytetem przez jakiś czas, ale mimo wszystko nie zapominaj o sobie. Wyznacz wyraźną granicę poza którą przestajesz analizować swoją sytuację zawodową. Tak jak jest to ważne, tak i trudne. Urzędy działają w różnych godzinach, spotkania mogę być umawiane bardzo chaotycznie, a na dodatek możesz jeszcze pracować w dotychczasowym miejscu. Prowadzenie firmy wymaga dużo siły, a do żeby ją mieć trzeba zadbać o regenerację. Zamknij komputer, wyłącz Internet, zostaw telefon w miejscu, do którego nie masz bezpośredniego dostępu. Spróbuj opanować gonitwę myśl i niepokoje. Pomóc tu mogą programy do medytacji i uczestnictwo w tego typu zajęciach zorganizowanych. Na wypadek zbyt dużego stresu, który utrudnia Ci sprawne działanie, zaopatrz się w preparaty działające uspakajająco. Produkty takie jak Extraspasmina, Valerin Max, czy Kalms pomogą Ci się wyciszyć. Zawierają wyciągi z roślin takich jak kozłek lekarski, melisa, czy szyszki chmielu. Substancje te pomagają przy oznakach nadmiernego pobudzenia nerwowego np. przyspieszony oddech, bezsenność, czy zwiększone napięcie mięśniowe.

geeway

Next Post

Zespół jelita drażliwego nie jedno ma imię

wt. kwi 7 , 2020
Większość z nas zespół jelita drażliwego (IBS) kojarzy z uporczywymi bólami brzucha, wzdęciami i biegunkami. Rzeczywiście, jest to najczęstszy obraz pacjenta z tym schorzeniem, ale są też Ci na drugim biegunie, cierpiący na postać zaparciową. Obecnie IBS nie da się wyleczyć. Możliwe jest natomiast złagodzenie objawów, nauczenie się ich przewidywania […]