Jak działają leki na rzucenie palenia?

Każda próba rzucenia palenia, udana, czy nie, to oddzielna historia. Na utrzymanie się w takim postanowieniu ma wpływ wiele czynników, ale nie ma się co oszukiwać… Głównie zależy to od tego co się dzieje w umyśle rzucającego. A co na to preparaty apteczne? Czy i jak mogą palaczom pomóc?

Nikotynowa Terapia Zastępcza, czy cytozyna?

Decydując się na rzucenie palenie bez pomocy lekarza, ale już jednak z pomocą środków dostępnych w aptece mamy do wyboru właściwie dwie drogi. Wśród leków OCT, czyli tych do kupienia bez recepty, dostępne są te stanowiące Nikotynową Terapię Zastępczą (NTZ) lub preparaty z cytozyną. Pamiętaj jednak, że palenie to nałóg, który wpływa na funkcjonowanie całego Twojego organizmu, a do tego możesz cierpieć na inne schorzenia, które mogą różnie wpływać na cały proces rzucania papierosów. Dobrym posunięciem jest skonsultowanie wyboru jednego z preparatów z lekarzem POZ, a najlepiej specjalistą w zakresie toksykologii i terapii uzależnień. Nawet leki OCT nie są pozbawione skutków ubocznych, więc zamiast narażać się na porażkę, przez źle dobrany środek pomocniczy, po prostu się poradź. Inną kwestią jest aspekt psychologiczny takiego zabiegu. Poinformowanie otoczenia o Twoim postanowieniu, wywrze na to Tobie jakiegoś rodzaju presję i być może nie będziesz chcieć odpuścić, żeby się głupio nie tłumaczyć. Pomyśl jak czują się ludzie, którzy mieli w zwyczaju nierobienie czegoś (niejedzenie słodyczy, niepalenie, niepicie, nieprzeklinanie itp.) Jak się czują w momencie, gdy w towarzystwie, ktoś wypomni im „Od kiedy znowu podjadasz?”, albo „Znowu palisz?”. Z pozoru spływa to po nich jak po kaczce, ale jednak widać lekkie zmieszanie, więc jest większa szansa, że za którymś razem wstyd będzie na tyle duży, że się uda.

Nikotynowa Terapia Zastępcza, czyli nikotyna nie w papierosie.

NZT polega na zrezygnowaniu z palenia, ale jednak podawaniu nikotyny do organizmu. Preparaty w aptece dostępne są w formie gum do żucia, plastrów, sprejów, czy tabletek np. Nicorette Spray, NiQuitin, Nicorette CoolMint. Zawartość nikotyny w tych środkach może być różna, dzięki czemu możemy stopniowo zmniejszać dawkę nikotyny i powoli odzwyczajać od niej organizm. Zaletą tej terapii jest odrzucenie papierosów już od pierwszego dnia. Często to sama czynność jest nawykiem, z którego ciężko zrezygnować. Dodatkowo, w większości przypadków oszczędzamy już od pierwszego dnia kuracji. Cały cykl trwa 3 miesiące, a koszty zamykają się w 300 zł.

Cytozyna – czy da się rzucić w 25 dni?

Kuracja cytozyną pozwala zmniejszyć głód nikotynowy. Przez pierwsze dni przyjmuje się wysoką dawkę leku po to, by wysycić nim organizm, a dalej stopniowo się redukuje liczbę przyjmowanych tabletek. W efekcie po niecałym miesiącu powinniśmy być zupełnie wolni od nałogu Dzięki takiemu zabiegowi nieprzyjemne odczucie związane z brakiem nikotyny jest dużo mniejsze. Zaletą tej metody jest rzucenie zarówno samej czynności palenia, jak i rezygnacja z nikotyny, czego nie daje na NTZ.

 

 

admin

Next Post

Jak przygotować ogród do zimy?

śr. paź 14 , 2020
Obiekty przeznaczone zarówno do mieszkania, jak i do komfortowego życia i relaksu to domki letniskowe.Możemy je podzielić na dwa rodzaje, a zatem mogą to być domki letniskowe ocieplone i nieocieplone. Zazwyczaj producenci domków letniskowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i projektują domki letniskowe o większej powierzchni. Im większa powierzchnia, to wiadomo, […]