Jaki napój dla dziecka?

Małe dziecko do 6 roku życia nie ma dużego pragnienia, ponieważ jest ono zaspakajane mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Później jednak trzeba już zatroszczyć się o to, aby maluch dostawał dostateczną ilość płynów. Przy rozszerzonej diecie to podstawa.

Woda…naturalna i smaczna

Jeśli nie nauczysz dziecka od najmłodszych lat picia wody, będziesz mieć wiele trudności z przekonaniem go do tego, kiedy dorośnie. Tymczasem woda jest najzdrowszą formą gaszenia pragnienia u dziecka, dlatego trzeba mu ją podawać i przyzwyczajać. Oczywiście pamiętaj o tym, że do pierwszego roku życia ma to być woda średnio zmineralizowana nisko-sodowa, a dopiero po ukończeniu roczku może być średnio sodowa. Przy wysokich prokuraturach warto dodać do wody płaskĄ łyżeczkę cukru i minimalna ilość soli, aby dostarczyć dziecku niezbędnych elektrolitów.

Soczki – pyszne i zdrowe?

Niekoniecznie. Nie można kierować się przy ich wyborze  reklama ani walorami smakowymi. Przede wszystkim  trzeba czytać etykiety, na których powinno być napisane, że produkt jest atestowany, pochodzi z ekologicznych upraw i jest środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Gęste soczki przecierowe traktowane są jak pożywna przekąska, dlatego należy pamiętać, aby nie podawać go więcej niż 200 ml dziennie.

Popularna i zdrowa herbatka

Ten tradycyjny polski produkt podaje się dziecku od zawsze. Najmłodszym kupuje się specjalne herbatki owocowe bądź ziołowe, które gaszą skutecznie pragnienie, ale też eliminują wzdęcia brzuszka i kolki, jak np. hipp herbatka. Sporządzane są np. na bazie działającego rozkurczowo i wiatropędnie kopru, anyżu i rumianku. Po 4 miesiącu życia można sięgać po herbatkę z melisy i dzikiej róży, natomiast po kolejnym miesiącu maluch może wypijać niektóre herbatki owocowe, np. malinowe,  a następnie lipową, które obniżają gorączkę u dziecka. Nie można absolutnie sięgać po czarne i zielone herbaty, ponieważ zawierają teinę, która obniża przyswajanie żelaza, natomiast witamina C w nich zawarta utrudnia przyswajanie wapnia. Oczywiście zawsze trzeba czytać skład, aby herbatki były wolne od konserwantów, cukrów i zbędnych ulepszaczy.

Dzieciom podaje się także mleko, kawy zbożowe czy kakao, ale zanim to nastąpi, trzeba dokładnie przeczytać, kiedy je podawać i w jakich proporcjach. Tylko optymalnie dobrane składniki herbatek czy innych napojów będą wspierać organizm dziecka, chroniąc przed kolkami czy zaparciami.

geeway

Next Post

Jak pielęgnować swoją twarz?

śr. paź 16 , 2019
W codziennej pielęgnacji ciała największą uwagę powinno poświęcać się twarzy. Skóra w tym miejscu jest wrażliwsza, cieńsza i wymaga szczególnej troski. Jakiekolwiek zaniedbania oraz nieodpowiednia dieta sprawiają, że twarz staje się bledsza, szara i często pojawiają się na niej wypryski oraz zaczerwienienia. Zacznij od demakijażu Bardzo dobry demakijaż pod koniec […]