Jak zaprojektować kuchnię?

Kuchnia w naszym domu musi być ultra funkcjonalna a do tego ładnie urządzona – tylko wtedy będzie się w niej dobrze gotowało, a także spożywało przygotowane posiłki. Zanim taką kuchnię zaczniemy urządzać, lepiej jest wziąć kartkę papieru i ją zaprojektować lub poprosić o to fachowca.

Każdy, kto ma za sobą samodzielne urządzanie domu, wie, że najbardziej kosztowny i wykańczający nerwy oraz cierpliwość w urządzaniu wnętrz jest … pośpiech. To on właśnie powoduje, że kupujemy meble z przypadku, sprzęty, które się nie mieszczą w odpowiednie dla nich miejsce i musimy przestawiać wszystko do góry nogami. Przez pośpiech kolorystyka ścian, mebli i dodatków również ze sobą nie współgra.

Pomyśl jak siebie widzisz w kuchni

Jeśli jesteś osoba, która zastanawia się jak urządzić kuchnię, z pewnością jesteś jej głównym użytkownikiem – i dobrze. Teraz zastanów się, jak wygląda kuchnia twoich marzeń – czy np. blat jest pod oknem tak, że w trakcie gotowania wyglądasz sobie przez okno, a na parapecie stoją świeże zioła? Kuchnia jest wyposażona w zmywarkę, dwupoziomowy piekarnik. Do tego wspaniała organizacja, wszystko pod ręką, uporządkowane. To już jakaś wizja. Teraz zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić swoją kuchnię – czy ma być sterylnie, czy ciepło i domowo, kolorowo czy jednolicie.

Prawidłowy ciąg kuchenny

Ciąg kuchenny to coś czego nie przeskoczymy. Ktoś wymyślił, w jakim ułożeniu ustawić lodówkę, zlew i kuchenkę i tylko taki model jest funkcjonalny, bezpieczny i prawidłowy. Zachowanie prawidłowej kolejności sprzętów i odpowiednie ustawienie szafek zapobiegnie bezsensownemu dreptaniu po kuchni. Sprzęty powinny być więc ustawione zgodnie z kolejnością wykonywanych czynności podczas przygotowywania posiłków. Najbliżej drzwi ustawiamy lodówkę, dalej oddzielony blatem o długości ok. 40-60 cm, zlewozmywak. Między zlewozmywakiem a następnym sprzętem np. płytą grzewczą powinien być główny blat o długości od 60 do 160 cm. Ciąg kończymy niedługim blatem za płytą. To idealny sposób na ustawienie sprzętów i mebli w kuchni, który sprawi, że będzie ona wygodna.

Meble pod wymiar

Kuchnia to pomieszczenie, gdzie musimy zmieścić wszystkie konieczne sprzęty, dlatego organizacja przestrzeni jest tutaj szalenie ważna. U dobrych gospodyń sprzętów dodatkowych typu garnki, foremki mikser itp. jest dużo, dlatego potrzebujemy sporo miejsca do przechowywania. Żaden centymetr sześcienny nie może się zmarnować. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą firmy meblarskie, które projektują i wykonują meble pod wymiar. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez względu na wymiary twojej kuchni przestrzeń w niej będzie pięknie zorganizowana. Szafki do samego sufitu, idealnie dopasowane meble do sprzętów takich jak piekarnik czy lodówka sprawią, że nie będzie w pomieszczeniu niepotrzebnych luk ani szpar, które wyglądają nieestetycznie.

Dodatki – ściereczki kuchenne itp.

Pomyśl teraz, bez czego nie wyobrażasz sobie swojej kuchni, czego używasz najczęściej, co zawsze musi być pod ręką. Projektanci wnętrz i specjaliści od porządku podpowiadają, żeby schować do szafek, co się da a elementy, które muszą ze względu na wygodę być na wierzchu, były jednocześnie częścią wystroju jak np. ściereczki kuchenne, pojemnik z kawą czy cukierniczka. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna, ponieważ niektórzy np. nienawidzą, kiedy po kuchni walają się ściereczki kuchenne, bo używają tylko ręcznika papierowego. Wtedy ów ręcznik powinien być zamocowany na stylowym stojaku na ręczniki papierowe. O to właśnie chodzi, podobnie jest z pojemnikiem na kawę. Jeżeli pijemy litry kawy, możemy postawić sobie piękną, pasująca od wystroju puszkę z kawą na blacie bez ciągłego chowana jej do szafki.

ds_admin

Next Post

Jak chronić się przed kleszczami nie tylko podczas grzybobrania?

sob. paź 10 , 2020
Na grzybiarzy w lesie czekają nie tylko ich upragnione grzyby. Pomiędzy drzewami i w trawie na poszukujących grzybów czyhają kleszcze. Jak się chronić przed tymi pajęczakami, których ugryzienie może przenieść groźną chorobę? Dlaczego kleszcze są tak groźne? Powszechnie panuje przekonanie, że kleszcze bytują na drzewach. Niestety spotkać je można też […]