Suche i zniszczone włosy – jak o nie dbać i jakie kosmetyki stosować?

Przesuszone i łamliwe włosy to duży problem. Najczęściej wynika on z nieodpowiedniej pielęgnacji, ale może mieć też podłoże genetyczne. Bez stosowania odpowiednich kosmetyków kondycja suchych włosów będzie się niestety pogarszać.

Dlaczego mam suche włosy?

Jeśli zauważysz, że twoje włosy stały się bardziej suche niż dotychczas, to czas na zmiany. Najczęściej problem ten pojawia się po lecie, kiedy włosy mają częsty kontakt z mocnymi promieniami słonecznymi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli przykrywanie głowy i ograniczenie przebywania na słońcu.

Druga ważny czynnik związany z problem suchych włosów wiąże się z używaniem nieodpowiednich szczotek i grzebieni. Każdy rodzaj włosa wymaga innego podejścia pielęgnacyjnego, dlatego dobranie akcesorium jest bardzo ważne. Tak samo musisz uważać przy suszeniu. Skierowanie strumienia powietrza w odpowiednim kierunku, czyli od nasady włosa ku końcówkom to podstawa. Uważaj również przy rozczesywaniu włosów podczas suszenia. Ogromne znaczenie ma również odpowiednia technika mycia. Przesadne wcieranie szamponu w skórę i włosy oraz używanie zbyt gorącej wody jest również niewskazane.

Struktura włosa może zostać uszkodzona także przez działanie farb i kosmetyków. Wystarczy dobrać nieodpowiedni szampon, w którego składzie nie brakuje sztucznych barwników i innych szkodliwych substancji. Włosy można przeciążyć też zabiegami fryzjerskimi i kosmetycznymi, a także częstymi pobytami w solarium.

Jak odbudować strukturę zniszczonych i suchych włosów?

Bez odpowiedniej pielęgnacji trudno wypatrywać końca problemu. Jeśli masz włosy suche, postaraj się regularnie przycinać końcówki i stosować zabiegi nawilżające. Oprócz tego zadbaj o dobrej jakości kosmetyki, których na rynku nie brakuje. Wystarczy zerknąć do katalogów takich firm jak Buna, Vichy czy Ziaja, aby wybrać dla siebie odpowiednie preparaty. Musisz stosować przede wszystkim odpowiedni do włosów suchych szampon i odżywki ze spłukiwaniem. Dzięki nim twoje włosy będą dobrze nawilżone i odżywione. Zapewnisz też włosom mocną ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. W takich preparatach muszą występować substancje odbudowujące i wzmacniające strukturę włosa. Będzie to na pewno pantenol, gliceryna, kolagen i keratyna. Sięgnij od czasu do czasu również po domowe środki takie jak miód, aloes czy siemię lniane. Bezcenne jest również olejowanie, np. za pomocą oleju migdałowego czy z pestek winogron.

Pamiętaj, aby dobierać kosmetyki naturalne, niezawierające silikonów. Ogranicz też suszenie włosów, kiedy nie musisz wyjść od razu z domu. Stosowanie się do kilku profilaktycznych zaleceń na pewno pomoże ci szybciej przywrócić włosom upragniony blask i objętość.

ds_admin

Next Post

Pielęgnacja starszej i chorej osoby w domu.

sob. maj 23 , 2020
Starszy i do tego chory człowiek w domu to ogromne wyzwanie dla osób, które się nim opiekują. Bardzo ważne jest to, aby zapewnić takiej osobie maksimum komfortu, w tym także psychicznego. Dlaczego starsza osoba nie je? Jednym z głównych problemów związanych z osobą starszą jest brak apetytu. W wielu przypadkach […]