Karnozyna w treningu sportowców

Osobom, które na co dzień uprawiają sport zależy na tym, aby poprawiać swoją wydolność. Często duża intensywność treningu sprawia, że nie mamy siły na to, aby kontynuować aktywny tryb życia następnego dnia. Co zrobić, aby poprawić wydolność swojego organizmu podczas wzmożonego wysiłku fizycznego?

Karnozyna – czy pomaga sportowcom?

Karnozyna jest związkiem, który nazywany jest suplementem przyszłości. Dziś nie jest ona jeszcze aż tak znana, jednak jej popularność ciągle wzrasta i wydaje się, że może stać się prawdziwą rewolucją na rynku suplementów. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom sięga po nią coraz więcej osób. Co prawda produkowana jest ona przez komórki naszego organizmu, jednak u niektórych osób jej poziom może być obniżony. Jest tak na przykład u osób starszych. Dodatkowo organizm kobiety produkuje mniej karnozyny niż organizm mężczyzny. Warto też wiedzieć, że narażeni na spadek poziomu karnozyny są osoby, które na co dzień nie spożywają mięsa. Karnozyna wykazuje pozytywne właściwości, jeśli chodzi o przeciwdziałanie wielu chorobom, na przykład chorobie Alzheimera, cukrzycy czy chorobie Parkinsona. Najbardziej jednak jest ona polecana sportowcom. Dzięki karnozynie znacznie wzrasta poziom wydolności całego organizmu. Ponadto ciało po wzmożonym wysiłku fizycznym dużo szybciej się regeneruje. Karnozyna sprawia, że w mięśniach gromadzi się mniej kwasu mlekowego.

Czy karnozyna nie jest uznawana za doping?

Karnozynę można suplementować w postaci preparatów dostępnych powszechnie w aptekach. Nie występuje ona jednak na rynku w czystej postaci – nabędziemy ją wyłącznie jako jeden ze składników suplementu. Mimo tego warto dostarczać ją swojemu organizmowi, szczególnie wówczas, gdy na co dzień bardzo intensywnie uprawiamy sport. Co ważne, karnozyna nie jest uznawana za substancję dopingującą, a więc jest w pełni bezpieczna, także dla zawodowych sportowców. Suplementacja karnozyny przyspiesza regenerację mięśni, zwiększa ich wytrzymałość, a co za tym idzie pozwala na osiąganie coraz lepszych wyników sportowych.

ds_admin

Next Post

Kto może starać się o zachowek i jak to wygląd?

wt. maj 11 , 2021
Zachowek to jedna z dostępnych instytucji prawa spadkowego, która wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Przepisy, których należy przestrzegać w ramach zachowku wyszczególniono i omówiono w kodeksie cywilnym, a dokładnie w księdze czwartej. Zachowek – co warto widzieć na jego temat? Zachowek odgrywa bardzo ważną rolę w sprawach spadkowych, które są […]
zachowek kraków