Blachy modułowe jako nowoczesne i trwałe pokrycie dachu

Niejednokrotnie dach określa się mianem piątej elewacji, a to dlatego, że jest on jedną z najczęściej oglądanych części domu, a co za tym idzie — uznawany jest za najbardziej reprezentacyjną powierzchnię całej konstrukcji. Dlatego wybór najlepszego pokrycia dachowego kat bardzo ważny i trzeba ko odpowiednio przemyśleć. Ciekawym nowoczesnym rozwiązaniem jest blacha modułowa. Co warto o niej wiedzieć?

Blacha modułowa — jak przebiega montaż tego pokrycia dachowego?

Blacha modułowa cechuje się tym, iż jest ona arkuszem o niewielkim rozmiarze, który jest bardzo łatwy w magazynowaniu i transporcie. Waga pojedynczej sztuki wynosi mniej więcej 4 kg. Sprawia to, że ciężar pokrycia dachowego oscyluje w przedziale 4,6-7 kg/M2. Jest to więc rozwiązanie względnie lekkie, a przy tym cechujące się dużą wytrzymałością oraz nadające się na dachy o nachyleniu od 9 stopni do nawet 12 czy 15. Transport w odróżnieniu od zwykłej blachy, przebiega z użyciem palet. Dzięki temu materiał nie jest narażony na uszkodzenie czy ugięcie podczas transportu. Blacha modułowa montowana jest w bardzo prosty sposób, nie ma wręcz porównania z wielkoformatowymi arkuszami blachy.

Trwałość blachy modułowej

Blacha modułowa jak sama nazwa wskazuje powstała przede wszystkim z wysokiej jakości stali, dzięki której profile są odporne na odkształcenia i cechują się dużą wytrzymałością. Konkretne moduły świetnie do siebie przylegają, tworząc szczelny, trwały dach. Trzeba jednak pamiętać o drugim elemencie składowym, jakim jest powłoka zewnętrzna. Jej zadaniem jest ochrona metalu przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak korozją, kwaśne deszcze czy promieniowanie UV.

Blachodachówka to nowoczesne i estetyczne rozwiązanie

Ogromną zaletą blachy modułowej są jej głębokie przetoczenia. Dość często stosuje się blachy przetłoczone w stylu „Z”. Sprawia to, iż powstają głębokie cienie pomiędzy danymi modułami. Przez to mniej widoczne stają się wkręty oraz poziome łączenia arkuszy, co odzwierciedla się w estetyce pokrycia dachowego. Przetłoczenia mają również bardzo ważne funkcje użytkowe: zwiększają odporność dachówki na uszkodzenia mechaniczne, usztywniają blachę oraz sprawiają, iż jest ona bardziej odporna na działanie porywistego wiatru. Wiele nowoczesnych blach dachowych swój wyjątkowy wygląd zawdzięcza również powierzchni pozbawionej tzw. efektu falowania czy garbu.

Posted in Dom

admin

Next Post

Ekologia w łazience

pt. mar 17 , 2023
Każdy z nas powinien dbać o środowisko naturalne i podejmować działania, które przyczyniają się do jego ochrony. Coraz więcej ludzi decyduje się na wybór ekologicznych produktów, które nie szkodzą naturze. W artykule tym skupimy się na ekologicznym taborecie pod prysznic i omówimy, jak jego wybór może wpłynąć na środowisko naturalne. […]